Dragon Mountain Pavilion

Dragon Mountain Pavilion w Chinach. Instalacja ozdobiła wejście do rezerwatu

Instalację wykonał Aurelien Chen, który chciał przedstawić tradycyjny krajobraz Chin w abstrakcyjnej formie. Instalacja Dragon Mountain Pavilion znajduje się w mieście Rizhao, we wschodnich Chinach, które położone jest nad Morzem Żółtym.

Nowa instalacja Dragon Mountain Pavilion ma działać, jak wielki punkt orientacyjny, który umieszczony przy drodze zwraca uwagę pieszych i zmotoryzowanych na wejście do rezerwatu Dragon Mountain. Artystyczna konstrukcja swym kształtem przypomina pale, które zostały wbite w ziemię. Można pomyśleć, że jest to plac budowy, który robotnicy porzucili zostawiając niedokończoną budową. Pale stanowią jednak nawiązanie do tradycyjnego chińskiego krajobrazu „Shanshui” złożonego z gór, lasów, chmur i wody.

Instalacja składa się w sumie z 200 stalowych słupów. Oglądana z różnych stron wygląda inaczej. Z oddali przypomina ogromną chmurę. Dopiero wchodząc do środka widać miniaturowy krajobraz, w którym można spacerować i odkrywać go na swój sposób. Słupy zaczynają przypominać las, a wyłożona czarnym marmurem ścieżka jawi się jako tajemnicza rzeka spływająca z gór.

Dragon Mountain Pavilion


Projektant zamontował na słupach specjalne daszki, które przypominają chmury. Dopiero kiedy staniemy pod nimi widać, że pokryte zostały lustrzaną warstwa. Perforacje lustrzanych paneli tworzą grę światła i cienia, oznaczającą upływ czasu. W nocy na instalacji pojawiają się tysiące “gwiazd”, które nadają kształt górze. Całość najlepiej widać na wideo niżej.

Czytaj więcej: Park  | Sztuka | Kultura | Ciekawostki

źródło: Aurelien Chen