DESIGN

Drewniana budka lęgowa dla ptaków. Imituje naturalną dziuplę!

Drewniana budka lęgowa dla ptaków od Dydykin Studio to kolejny przykład dizajny dedykowanego zwierzętom. Budki dla ptaków pojawiały się w naszym serwisie między innymi przy okazji opisywania metropolii ptaków i owadów, czyli budek lęgowych w wielkim stylu (TUTAJ), budek dla ptaków, które imitują dachówki (TUTAJ), czy geometrycznych budek dla jerzyków, które zaprojektowali polscy architekci (TUTAJ).

Drewniana budka lęgowa dla ptaków zaprojektowana przez architektów i projektantów z pracowni Dydykin Studio nazwana “domik ptashki” to niewielka forma użytkowa dedykowana ptakom, która dzięki swoim prostym kształtom daje sporo możliwości umiejscowienia. Jak zapewniają twórcy, domek można zarówno zawiesić na drzewie za pomocą haczyka, czy zwykłego gwoździa. Osoby, które nie chcą uszkodzić drzewa, mogą włożyć budkę między gałęzie, a także zawiesić ją na sznurku, czy w specjalnej siatce, którą można dokupić w zestawie z budką. 
To, co najważniejsze to funkcjonalność budki. Jak dodają twórcy, drewniana budka lęgowa dla ptaków była konsultowana z biologami, a w szczególności z ornitologami, którzy wskazali najważniejsze kryteria, które musi spełniać budka, by nie tylko zamieszkały w niej ptaki, ale także w bezpieczny sposób, mogły w niej funkcjonować. Dzięki swojemu jajowatemu kształtowi, budka znacznie redukuje wpływ deszczu, wiatru czy śniegu, które płynnie rozchodzą się po ścianach budki.

Kolejną zaletą jest wykorzystanie drewna jako głównego materiału. Pozwala to nie tylko zbliżyć jej wygląd do naturalnych dziupli, ale także umożliwia bezpieczne lądowanie i odpowiedni zaczep ptakom, dzięki swojej porowatej powierzchni. Kolejnym ważnym aspektem jest rozmiar otworu, przez który wlatują do środka ptaki.

Sporą zaletą jest również fakt, że budki można w łatwy sposób otworzyć poprzez odkręcenie górnej części budki, co pozwala na jej łatwe czyszczenie po zakończeniu sezonu i przygotowanie jej do kolejnego okresu lęgowego.

Czytaj też: Ekologia | Zwierzęta | Ciekawostki | Miasto | Budki lęgowe  | Zieleń

źródło: http://dydykin.com

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej