Drewniana ławka, która integruje. Oto Oktagon w Poznaniu

Oktagon to mebel miejski, którego forma opracowana została podczas warsztatów z lokalnymi aktywistami. Ławka składa się z modułów, które można łączyć, by dostosować mebel do konkretnych potrzeb.

W pracach nad projektem mebla zaangażowany był Łukasz Spychaj z pracowni Samo Studio, a na jego ostateczną formę wpływ miały warsztaty zorganizowane przez poznańską Pracownię Aktywności Lokalnej, która zrzesza aktywistów.

Oktagon ustawiony został na działce dzierżawionej od miasta Poznania na cele kulturalne. Dzięki temu z dziko zarośniętego nieużytku powstała przestrzeń publiczna, z której mogą korzystać mieszkańcy. To przestrzeń do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, dyskusji czy organizowania tu kameralnych wydarzeń kulturalnych. Taka ma być właśnie “Ziemia Wspólna”, czyli ogród społeczny położony przy ulicy Wspólnej 39.

Mebel został zaprojektowany na rzucie foremnego ośmiokąta z otwarciem osi wejścia na działkę. Forma Oktagonu pozwala na przyjęcie wielu różnych pozycji siedząco-leżących. Przedmiot nie narzuca konkretnej pozycji, ta zależna jest od woli użytkownika.


Mebel w całości został wykonany z drewna sosnowego, dzięki czemu wpisuje się w zasady projektowania zrównoważonego. Obok Oktagonu ustawiono dwa meble miejskie powstałe w ramach warsztatów Mood For Wood. O tych ostatnich pisaliśmy TUTAJ.

fot. SAMO STUDIO

Czytaj też: Drewno | Meble miejskie | Ciekawostki | Poznań | whiteMAD na Instagramie