Drewniany dom pod Głogowem

Drewniany dom pod Głogowem. Jest skromny i piękny

Niewielki, drewniany dom pod Głogowem zaprojektowała architektka Magda Cichoń z pracowni Blank Architects. Budynek stanął w XIX-wiecznej wsi.

Projektując budynek architekci chcieli w maksymalnym stopniu wykorzystać walory otaczającej dom przyrody. Wokół niego roztaczają się pola, na których żyją dzikie zwierzęta. Działka na której znajduje się dom, zlokalizowana jest na samym końcu jeden z dwóch ulic i zaznacza linię graniczną wsi.

Dom ma 175 m kw. powierzchni. Z jednej strony sąsiaduje z polem uprawnym, a z drugiej strony z czterema innymi domami. Jeden z tych budynków jest zamieszkany przez rodzinę klienta.

Zaprojektowaliśmy dom, który chwyta widoki w serie kształtów widocznych przez okna. Z kuchni widok otwiera się na dom krewnych. Jadalnia posiada duży widok na sąsiednie pole, dzięki czemu można obserwować zmieniające się pory roku. Widok z salonu jest skoncentrowany na ogród oraz największe drzewo w okolicy. Sypialnia posiada również widok na ogród, zaprojektowana została tak, aby miała najlepszy widok – mówi architektka Magda Cichoń.

Forma podąża za widokami okien i tradycją dachu dwuspadowego zwróconego w stronę drogi. Dom został zbudowany w całości z konstrukcji drewnianej z okładziną z blachy tytanowo-cynkowej i okładziną z sosny daglezcyjnej. Dom jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych – posiada jedno piętro, rampy na podwyższonym wejściu, szerokie przejścia i dostępną łazienkę. Budynek został nominowany do nagrody w kategorii “Domy – Ukończone budynki” na World Architecture Fesival 2016.

O architektach:
Blank Architects – pracownia architektoniczna powstała w Moskwie w 2008 roku. “Naszą misją jest tworzenie odpowiedzialnej architektury poprzez wnoszenie naszej wiedzy i innowacji, eksplorowanie wszystkich ścieżek w celu zapewnienia inteligentnego, unikalnego, wyrazistego i świeżego wzornictwa. Przez lata Blank Architects zdobył znaczące doświadczenie i doskonałą reputację jako wiodący specjalista w dziedzinie projektowania we wszystkich sektorach rozwojowych w Rosji. Z powodzeniem zrealizowaliśmy wiele projektów, które pokazują nasze możliwości. Zrealizowaliśmy ponad jedną czwartą naszych projektów, od koncepcji do zakończenia budowy, a następnie do otwarcia budynków.” – czytamy w komunikacie na stronie Blank Architects, w którym pracuje architektka Magda Cichoń

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Polska | Architektura | Drewno | Minimalizm

Drewniany dom pod Głogowem.
zdjęcia: Piotr Krajewski (pkrajewski.pl)
źródło: blankarchitects.ru