Drewniany dom z ogrodem w środku. Powstał dla fanów natury

Drewniany dom zaprojektowali architekci z pracowni Young Projects. Ich projekt “Six Square House” zrealizowany został w miejscowości Bridgehampton w Stanach Zjednoczonych.

Ten sporych rozmiarów dom składa się z sześciu modułów z dwuspadowymi dachami, które ułożone zostały w taki sposób, aby wyrównać poziom kalenic i zapewnić wizualną ciągłość między modułami. Dach został zakrzywiony w taki sposób, aby płaszczyzny płynnie pięły się w górę, by spotkać się w najwyższym punkcie i następnie płynnie przechodzą w dół. Całość pokryto ciemnoszarym drewnem.

Punktem wyjścia w projekcie była chęć stworzenia budynku, który wizualnie będzie nawiązywać do starych zabudowań Long Island w Nowym Jorku i jednocześnie będzie nowoczesny i elegancki. Wrażenie potęguje drewno, które w formie listew pokrywa dach i ściany.

Przy drodze frontowej ustawiono moduł, w którym powstał garaż. Kolejnym jest część, w której urządzono strefę dzienną. Do salonu prowadzi betonowa ścieżka, a przechodząc do środka należy udać się do centralnego punku – trójkątnego dziedzińca. Pomiędzy nim rozplanowano pozostałe moduły, w których kryją się pozostałe funkcje budynku: kuchnia, główna sypialnia, dodatkowa sypialnia dla gości oraz weranda. Co ciekawe, przebywając w każdej części można cieszyć się innym, ale atrakcyjnym widokiem na bujną roślinność.


Strefa dzienna i kuchnia połączono w jedną część, w której domownicy spędzają większość czasu. Atrakcją salonu jest sufit, który jest biały i pofalowany dyskretnie zdradzając kształt dachu. Architekci ograniczyli wykorzystaną paletę barw – we wnętrzu dominują biele, odcienie naturalnego drewna oraz zieleń. Ta ostatnia przenika do środka przez otwarte okna. Taki drewniany dom z powodzeniem spodoba się fanom modernistycznej architektury w klasycznym wydaniu.

fot. Alan Tansey, źródło: Young Projects

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Elewacja | Drewno | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie