Drugi najwyższy wieżowiec świata
zdjęcie: Pangalau

Drugi najwyższy wieżowiec świata. Właśnie został oddany do użytku!

Drugi najwyższy wieżowiec świata o nazwie Merdeka 118 właśnie został oddany do użytku. Wysoki na 678,9 metrów wieżowiec stanął w Kuala Lumpur – stolicy Malezji. Obecnie wysokościowiec ustępuje wysokością jedynie dubajskiej ikonie – Burj Khalifa, która mierzy 828 metrów wysokości.

Merdeka 118 – Drugi najwyższy wieżowiec świata

Merdeka 118 znana jest również pod nazwą Menara Warisan Merdeka lub jako skrótowiec KL118 stworzony od pierwszych liter miasta Kuala Lumpur oraz ilości pięter wieżowca, których jest właśnie 118. Słowo „merdeka” w języku malajskim oznacza „niepodległość”, a więc pełną nazwę wieżowca można przetłumaczyć jako „Wieża Dziedzictwa Niepodległości”.

Wieżowiec, który zajął niemal 8 hektarową działkę w centralnej części stolicy Malezji, został ukończony pod koniec 2023 roku, jednak dopiero teraz został oddany do użytku. Budowa tego kolosa trwała 9 lat. Pierwsze prace budowlane ruszyły w 2014 roku. Siedem lat później, w 2021 roku, wieżowiec osiągnął docelową wysokość, stając się najwyższym budynkiem w kraju i w całej Azji południowo-wschodniej, a także drugą najwyższą konstrukcją na świecie. Inwestorem, który wybudował obiekt jest malezyjski fundusz inwestycyjny Permodalan Nasional Berhad. Koszt budowy szacuje się na ponad 4 miliardy złotych (ok. 1 miliard dolarów).

Merdeka 118 będzie również jednym z najbardziej ekologicznych obiektów na świecie. Jako pierwszy obiekt w Malezji osiągnął potrójny platynowy certyfikat LEED, który oznacza, że właściciel obiektu dołożył wszelkich starań, a także dysponuje wiedzą w zakresie ekologicznego budownictwa i użytkowania budynku. To bardzo istotne, gdyż obiekt oferuje obecnie ponad 400.000 metrów kwadratowych przestrzeni użytkowej.


Co znajdzie się w Merdeka 118?

Obiekt bedzie łączył różne funkcje. Można powiedzieć, że wieżowiec będzie samowystarczalnym miastem w mieście. Znajdą to się zarówno biura, których stosunkowo będzie najwięcej, jednak w obiekcie zaplanowano również prywatne apartamenty, hotele, restauracja, centrum handlowe i rozrywkowe, a także placówki administracyjne. Na ostatnim, 118 piętrze wieżowca powstał VIP Club z widokiem na miasto. W budynku znajdzie się również gigantyczny parking zdolny pomieścić 8500 samochodów. Warto tu dodać, że 60 z 80 pięter biurowych zajmie sam inwestor – Permodalan Nasional Berhad.

Gest wyciągniętej ręki Tunku Abdula Rahmana podczas okrzyku „merdeka” wykonany w 1957 roku. Zdjęcie: United Kingdom Government, domena publiczna

Wieżowiec Merdeka 118 – projekt i estetyka

Obiekt został zaprojektowany w stylu futurystycznym przez architektów z pracowni Fender Katsalidis. Budynek został pokryty mozaiką szklanych fasad w kształcie rombów, co ma oznaczać różnorodność Malezyjczyków. Projekt został wykonany tak, aby przypominać gest wyciągniętej ręki Tunku Abdula Rahmana podczas skandowania „Merdeka!”, czyli „Niepodłegłość!”, kiedy ogłosił niepodległość Malezji 31 sierpnia 1957 roku. Rahman był pierwszym premierem niepodległej Malezji. Rządził krajem od 1957 roku do 1970 roku.

Okładzina budynku składa się z 18 144 paneli, pokrywających 114 000 metrów kwadratowych i 1600 ton wytłoczeń ram okiennych. Inżynierami konstrukcyjnymi są Leslie E. Robertson Associates i Robert Bird Group, a inżynierem budowlanym i konstrukcyjnym tego wieżowca jest Arup. Budynek zostanie wyposażony i oświetlony w nocy za pomocą 8,4 km pasków świetlnych LED, które będą stopniowo przesuwać się z jednego rogu do drugiego.

Nasza subiektywna ocena wieżowca od strony estetycznej jest raczej negatywna. Wieżowiec, a raczej jego bryłą zdaje się być nieco chaotyczna, a jednocześnie toporna. Nijak ma się ona do smukłego i zwężającego się z w stronę nieba Burj Khalifa. To oczywiście nasza ocena, z którą nie trzeba się zgadzać. Chętnie poznamy wasze zdanie w tej kwestii:

Czy podoba wam się (wizualnie) wieżowiec Merdeka 118?

View Results

Loading ... Loading ...

Czytaj też: Wieżowiec | Ciekawostki | Elewacja | whiteMAD na Instagramie  | Wydarzenia  | Oświetlenie

zdjęcia:
Wikicommons.org / CC BY-SA 4.0 / Pangalau / https://en.wikipedia.org/
Wikicommons.org / CC BY-SA 4.0 / JukoFF  / https://en.wikipedia.org/