Duża inwestycja na bydgoskich bulwarach. Oto Nowy Port

Nowy Port to inwestycja od AWZ Deweloper. Powstaje w samym sercu Bydgoszczy, nad brzegiem rzeki, tuż naprzeciwko Opery Nova, w sąsiedztwie Wyspy Młyńskiej i Starego Rynku. Jest to kompleksowo zaprojektowany kwartał miasta, przywracający to miejsce bydgoszczanom i uzupełniający brakujący element miejskiej tkanki Śródmieścia.

Nowy Port wpisuje się w strategię przywracania rzeki miastu, realizowaną przez Miasto Bydgoszcz. Projekt zlokalizowany jest na samym początku bulwarów nad Brdą, tuż przy odnowionej Śluzie Miejskiej. Jest bardzo mocno związany z rzeką i przenika się z bulwarami korzystając z ich potencjału.


Dla projektantów bardzo ważne było stworzenie dobrej, miejskiej urbanistyki, która wtopi się w tkankę Bydgoszczy i będzie naturalnym przedłużeniem istniejącej zabudowy Śródmieścia. Przez środek inwestycji przebiegać będzie nowa zielona aleja, łącząca ulicę Focha z ulicą Obrońców Bydgoszczy. Jej mocnym, charakterystycznym elementem będzie podwójny szpaler drzew. Pod zwartym okapem koron poprowadzone zostaną szerokie chodniki i zatoki wypoczynkowe. Aleja wraz z placami wejściowymi (przy wlocie z ulicy Focha) stworzy oś widokową i tło dla Opery Nova, zachęcając do wejścia w głąb kwartału. Równolegle do ulicy Focha, nowy kwartał przecinać będzie przyjazny pasaż pieszy, bez ruchu samochodowego. Pasaż ten połączy nadrzeczne bulwary z ulicą Warmińskiego.

Nowy Port

Bardzo ważny elementem urbanistyki jest wykorzystanie potencjału rzeki. Duży akcent położony został na ożywienie bulwarów nadrzecznych, wzdłuż których pojawią się restauracje i kawiarnie. Spacerowe bulwary zwieńczone mają być przy ul. Focha placem miejskim, który wraz ze schodkowym zejściem do wody, stanie się miejscem spotkań i odpoczynku nad rzeką. Ważną rolę wśród zabudowy kwartału odgrywają zabytki – pozostałości fabryki „Befana” i pojedyncze kamienice. Ocalałe budynki, choć stanowią nieliczny fragment zabudowy, będą poddane renowacji i wyeksponowane w nowej tkance miasta. Wewnątrz kwartałów zabudowy zaprojektowano prywatne, spokojne dziedzińce dla mieszkańców, które będą miały bezpośrednie wyjście na bulwary i teren nabrzeża. Wszystkie niższe budynki będą pokryte zielonymi dachami. Bogate nasadzenia zieleni pojawią się we wszystkich częściach kwartału – zarówno w prywatnych dziedzińcach, jak i w przestrzeniach publicznych. Nowe budynki zostaną wykończone drewnem i kamieniem, a duże okna zapewnią ciekawe widoki na miasto i rzekę. Masterplan i projekt architektoniczny pierwszego etapu zaprojektowało biuro BBGK Architekci.

Źródło: awz.pl

Czytaj też: Architektura | Urbanistyka | Miasto | Bydgoszcz | Architektura w Polsce