Dworzec autobusowy z drzewem w środku. Tak budują w Chorwacji!

Nowoczesny dworzec autobusowy znajduje się w mieście Slavonski Brod we wschodniej Chorwacji. Jego projekt wykonali architekci z chorwackiej pracowni SANGRAD + AVP arhitekti.

Miasto Slavonski Brod położone jest nad rzeką Sawa, blisko granicy z Bośnią i Hercegowiną. To ważny węzeł komunikacyjny, dlatego lokalni urzędnicy zdecydowali, by stary dworzec zmienić w zupełnie nową konstrukcję.

Nowy dworzec autobusowy zaprojektowali architekci z pracowni SANGRAD + AVP arhitekti. Projektanci nie miali łatwego zadania. Teren, na którym miał powstać dworzec do dziś ma nieuregulowany status prawny, dlatego projekt nowego budynku musiał ograniczyć się do wąskiej działki, co do których praw własności nie ma zastrzerzeń.

Podłużny kształt działki przełożony został na bryłę budynku. Ograniczona powierzchnia skróciła plan do minimum – kompleks miał łączyć w sobie typowe funkcje dworca, powiększone o przestrzenie handlowe oraz park. Aby zapewnić jak największą ilość zieleni architekci zaprojektowali budynek w taki sposób, aby nie trzeba było ich wycinać. Dla wysokich i starych drzew zaprojektowano szczeliny, przez które mogą swobodnie rosnąć. W efekcie drzewa zdają się “wbijać” w dach budynku.


Celem architektów było nadanie budynkowi maksymalnie różnej funkcjonalności. Ławki pełniące funkcję poczekalni dla pasażerów po godzinach otwarcia dworca zmieniają się w miejsce spotkań mieszkańców.

Wewnątrz nie zabrakło typowych dla dworca funkcji. W pawilonie jest kasa biletowa, punkt informacji, poczekalnia, toalety i część administracyjna. W budynku powstała też kawiarnia, piekarnia, bar i kiosk.

Czytaj też: Zieleń | Dworzec | Urbanistyka | Komunikacja miejska| whiteMAD na Instagramie

fot. Erick Velasco Farrera, źródło: SANGRAD + AVP arhitekti