Dworzec w Bielsku Podlaskim

Dworzec kolejowy w Bielsku Podlaskim otwarty. Zajął miejsce pawilonu z PRL

Dworzec w Bielsku Podlaskim został otwarty po trwającej 59 tygodni budowie. Obiekt zajął miejsce starego budynku dworca, który powstał pod koniec lat 80. XX wieku.

Nowy budynek powstał w ramach standardu Innowacyjnych Dworców Systemowych. To parterowy budynek dostosowany do obsługi osób niepełnosprawnych, podróżujących z dziećmi oraz osób starszych czy z dużymi bagażami. Przestrzeń dworca stanowi duża ogrzewana i klimatyzowana poczekalnia. Zamontowano tam elektroniczny system informacji pasażerskiej z komunikatami głosowymi i tablicami z aktualnym rozkładem jazdy.

Budynek dworca to nie tylko nowoczesna bryła z takimi elementami architektonicznymi jak wieża zegarowa czy zadaszona poczekalnia zlokalizowana w sąsiedztwie dojścia do peronów. Dworzec kryje w sobie wiele innych nowoczesnych rozwiązań, jak panele fotowoltaiczne, pompa ciepła, monitoring, energooszczędne oświetlenie, nowoczesna iluminacja obiektu, dzięki czemu korzystanie z niego ma by komfortowe i ekologiczne.

Obok dworca znalazła się także wielojęzyczna tablica prezentująca informacje o historii kolei w Bielsku Podlaskim. Poza poczekalnią oraz ogólnodostępnymi toaletami na dworcu znalazł się także lokal komercyjny, przygotowany z myślą o najemcach prowadzących działalność handlowo-usługową. 

Dworzec w Bielsku Podlaskim


Inwestycja została realizowana w ramach autorskiego projektu PKP S.A., czyli w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych. Zakłada ona budowę nowoczesnych parterowych budynków, w których stosowane są proekologiczne rozwiązania. Innowacyjne Dworce Systemowe najczęściej zastępują duże, niefunkcjonalne budynki, które nie odpowiadają już współczesnym wymaganiom podróżnych i są kosztowne w utrzymaniu. Tego typu obiekty powstają też na stacjach i przystankach, na których nie było wcześniej dworców.

Wcześniej pasażerowie korzystali z budynku połączonego z dworcem autobusowym:

Dworzec PKP w Bielsku Podlaskim został przebudowany dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wartość inwestycji wynosi   11 545 683,06 mln zł brutto. Generalnym wykonawcą robót budowlanych jest lokalna firma Pożarski Budownictwo Sp. z o.o.

Czytaj też: Kolej | Podróże | Wydarzenia | Komunikacja miejska

źródło: PKP S.A.