Dworzec kolejowy w Błoniu będzie jak nowy! Rusza remont budynku

Projekt przebudowy budynku przygotowali architekci z pracowni DEMIURG. Dzięki pracom dworzec kolejowy w Błoniu zyska odnowioną elewację, wyremontowane wnętrza a plac przed budynkiem będzie miał nową aranżację.

Inwestycja, która rozpocznie się lada dzień, jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, realizowaną z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki niej siedemdziesięcioletni, bo wybudowany w 1952 roku w stylu socrealizmu dworzec, przejdzie kompleksową przebudowę. Renowacji zostanie poddana elewacja budynku z nieskomplikowanym, geometrycznym detalem oraz charakterystycznymi ozdobnymi kratami okiennymi. Zyska ona nowy, beżowy kolor, a w dolnej części zostanie wykończona okładziną z piaskowca, podobnie jak kolumny od strony peronów. Elewację dworca nocą podkreśli nowa iluminacja. Nowymi elementami będą również zegary na fasadzie frontowej i od strony peronów, a także podświetlane napisy przestrzenne „Dworzec kolejowy” i „Błonie”.

Wnętrze budynku będzie połączeniem elementów historycznych i nowoczesnych. W wystroju holu zostaną zachowane wykonane z lastryka: posadzka z geometrycznymi wzorami, okładziny i blaty. Nowe będzie także wyposażenie wnętrza – oświetlenie, ławki, kosze, zegar, gabloty na rozkłady jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Wnętrze, zgodnie z najnowszymi trendami, zaprojektowano w odcieniach bieli i szarości. Przy holu dworca będą się mieścić: pomieszczenie kasy biletowej, toalety oraz niewielki pasaż handlowy składający się z kilku lokali. Natomiast w skrzydle zachodnim budynku, tak jak dotychczas, usytuowana będzie lecznica dla zwierząt.

Projekt przebudowy dworca zakłada również dostosowanie budynku do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne, a także wprowadzonych zostanie szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastowa kolorystka wnętrz, a także toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Do budynku zostanie wykonany również nowy podjazd dla osób poruszających się na wózkach.

Dworzec będzie nie tylko nowoczesny, ale również przyjazny środowisku. Oprócz energooszczędnego oświetlenia na dachu budynku zaprojektowano panele fotowoltaiczne, które wytworzą rocznie około 4300 kWh „zielonej energii” elektrycznej. Poza tym dworzec zyska nową, spełniającą obecne normy okna i drzwi, a także system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS). Będzie on sterował urządzeniami i instalacjami oraz optymalizował zużycie wody, energii elektrycznej oraz cieplnej.


Modernizacja dworca to również zmiany w jego najbliższym otoczeniu. Całkowicie przebudowany zostanie plac przed budynkiem. Przystanek autobusowy, miejsca dla osób z niepełnosprawnościami oraz taksówek, strefa kiss&ride znajdą się bezpośrednio przed wejściem do budynku. Natomiast bliżej ulicy, wokół nowo projektowanej wyspy, na której znajdzie się również wiata dla rowerów, zlokalizowane będą pozostałe miejsca parkingowe. Plac dworcowy zyska również nowe chodniki oraz elementy małej architektury, w tym m.in. kosze, ławki etc.

Przebudowa dworca w Błoniu będzie kosztowała 14,8 mln zł brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., a wykonawcą prac budowlanych SKB S.A. Dokumentację projektową dla inwestycji opracowała pracownia architektoniczna Demiurg Sp. z o.o. Sp. k. z Poznania . Planowany termin otwarcia dla podróżnych dworca to koniec 2023 roku.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Metamorfoza | Zabytek | Elewacja | whiteMAD na Instagramie