Dworzec kolejowy w Nidzicy

Dworzec kolejowy w Nidzicy z unikalnym pokojem zabaw dla dzieci

Kolejarze otworzyli dworzec kolejowy w Nidzicy. Projektanci z PKP S.A. zaproponowali oryginalną aranżację wnętrza i najbliższego otoczenia dworca. Obiekt zastąpił stary gmach, który nie spełniał już współczesnych standardów.

Budynek nowego dworca jest przykładem tzw. Innowacyjnych Dworców Systemowych, których do końca 2023 r. powstanie w Polsce aż 40. Część oddano już do użytku. Dworzec w Nidzicy jest ogrzewany i klimatyzowany. W środku znajdują się ogólnodostępne toalety wyposażone w przewijaki dla niemowląt. Budynek dworca charakteryzuje brak progów, co ułatwia poruszanie się po obiekcie osobom z niepełnosprawnościami.

Dominantą architektoniczną i elementem rozdzielającą dwie części jednokondygnacyjnego budynku jest wieża zegarowa. Uwagę zwraca kolorowa elewacja wykonana z paneli HPL. Wewnątrz budynku zaprojektowany został pokój zabaw dla dzieci, w którym największą atrakcją jest „pulpit sterowniczy lokomotywy” zainstalowany z myślą o najmłodszych pasażerach i pasjonatach kolei.

Dzięki zrealizowanej inwestycji nie do poznania zmieniła się przestrzeń wokół dworca kolejowego. Pojawiły się nowe nawierzchnie, 7 miejsc parkingowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami oraz takie elementy małej architektury jak ławki, kosze na śmieci i pojemna wiata rowerowa z dwoma stacjami naprawy jednośladów. Nową funkcję będzie pełniła dawna rampa, która zamieniona została w strefę relaksu. Nie przypomina już miejsca do przeładunku towarów, a obszerny wypoczynkowy taras czy skwer z ławkami, stolikami i zielenią w donicach. Na placu przed dworcem znalazły się także nasadzenia zieleni.
Dworzec zyskał też proekologiczne rozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne, odzyskiwanie wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED czy pompę ciepła.

Dworzec kolejowy w Nidzicy


Całkowity koszt inwestycji to 17,5 mln zł brutto. Nowy dworzec wraz z najbliższym otoczeniem zaprojektowane zostały przez zespół projektowy z PKP S.A., a wykonawcą robót budowlanych jest firma A-Projekt Sp. z o.o. z Warszawy. Budowa Innowacyjnego Dworca Systemowego w Nidzicy jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Czytaj więcej: Dworzec kolejowy | Kolej | Elewacja | Podróże

źródło: PKP SA

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły