Dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śląskim

Dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śląskim. Jeden z najpiękniejszych w Polsce

Wyremontowany dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śląskim znalazł się w pierwszej dziesiątce najpiękniejszych dworców w konkursie Dworzec Roku 2021. Obiekt po gruntownym remoncie wygląda jak nowy, a największe wrażenie robi jego zielona ściana.

Pierwszy budynek dworca w Wodzisławiu Śląskim otwarto w 1882 roku. Generalny remont obiektu zakończył się w 2019 roku. Teraz zrewitalizowany obiekt pełni funkcję Centrum Przesiadkowego oraz Centrum Aktywności Społecznej. Zarządcą budynku jest bowiem miasto.

Celem prac remontowych było zachowanie starej konstrukcji budowli. Nad całością prac czuwał konserwator zabytków. Cegły tworzące elewację mają naturalny, czerwony kolor. Po remoncie obiekt zyskał oświetlenie, windę i dodatkowa galeria połączona z I piętrem budynku. Na parterze znalazły się funkcje typowe dla dworca kolejowego – poczekalnia, sklep, toaleta i punkt gastronomiczny. Powstała tutaj również strefa dla Centrum Aktywności Społecznej – w przygotowanej sali organizowane są warsztaty dla mieszkańców. Na piętrze budynku powstały cztery sale konferencyjne różnej wielkości, które można powiększyć tworząc dwie sale. Jest to możliwe dzięki przesuwanym ścianom.

Dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śląskim


Dodatkowa przestrzeń powstała na poddaszu. Zaaranżowano tam pomieszczenia biurowe, w których pracuje administracja obiektu. Całkowity koszt remontu wyniósł 14 mln zł, z czego aż 10 mln zł pozyskano z funduszy unijnych. Projekt przebudowy dworca powstał w Pracowni Projektowej PIK s.c. Żory.

Dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śląskim został nominowany do konkursu Dworzec Roku 2020. Budynek dotarł do finału, w którym znalazło się w sumie dziesięć miejscowości. Zwycięzcą konkursu Dworzec Roku 2020 jest dworzec w miejscowości Goczałkowice-Zdrój, a nagrodę publiczności otrzymał budynek dworca w Przemyślu.

Czytaj więcej: Dworzec kolejowy | Komunikacja miejska | Renowacja | Cegła

Budynek PRZED remontem, fot. Omen600606, wikimedia.org, licencja: CC 3.0

fot. D. Szuba, źródło: UM Wodzisław Śląski