Wizualizacja

Dworzec kolejowy w Żyrardowie zostanie odnowiony

Zbudowano go w dwudziestoleciu międzywojennym. Dworzec kolejowy w Żyrardowie wkrótce zostanie wyremontowany. To okazały gmach, który zbudowany został w latach 20. XX wieku według projektu Romualda Millera. 

Kolejarze właśnie podpisali porozumienie z władzami Żyrardowa, w ramach którego budynek dworca po remoncie w części będzie wynajmować miasto. Po remoncie z budynku będą korzystać nie tylko pasażerowie kolei, ale też wszyscy mieszkańcy. Zgodnie z umową działać tu będzie między innymi biblioteka oraz punkt obsługi mieszkańców.

Pasażerowie korzystać będą z przestrzeni budynku w parterowej części – to właśnie tam, we wschodnim skrzydle zlokalizowana będzie przestrzeń obsługi podróżnych wraz ze specjalną poczekalnią dla dzieci. Usługi miejskie świadczone będą w zachodnim skrzydle dworca oraz na pierwszym piętrze.

Niezmiernie cieszy mnie porozumienie podpisane z PKP S.A. Samorząd Żyrardowa od dawna zabiegał o modernizację budynku dworca, który jest jednym z piękniejszych pod względem architektonicznym obiektów naszego miasta. Nie ulega wątpliwości, że dworzec to wizytówka każdego miasta, więc tym bardziej zależy nam, aby był to budynek spełniający obecne standardy obsługi pasażerów, tętniący życiem, przyjazny podróżnym i mieszkańcom – mówi Lucjan Krzysztof Chrzanowski, prezydent Żyrardowa.

Dworzec w Żyrardowie zbudowany został w latach 20. XX wieku. Zaprojektował go architekt Romuald Miller, który stworzył bryłę w tak zwanym stylu narodowym, który posiada cechy polskiego dworu szlacheckiego z motywami renesansu i baroku. W trzecim kwartale tego roku planowane jest ogłoszenie postępowania na wybór wykonawcy dokumentacji projektowej.

Tak budynek wyglądał w 2007 roku:

Dworzec na zdjęciu z 2007 r., fot. Tomasz Kuran (Meteor2017), wikimedia.org, licencja CC BY-SA 3.0

Po zakończeniu prac nad projektem poznamy jej szczegółowy zakres. Jednak już dziś możemy powiedzieć, że będzie to kompleksowa przebudowa dworca z poszanowaniem dla jego zabytkowego charakteru. Po modernizacji poprawi się estetyka budynku i jego otoczenia. Wnętrza będą bardziej funkcjonalne, dostosowane do współczesnych standardów obsługi podróżnych, a także do potrzeb wszystkich podróżnych, w osób z niepełnosprawnościami czy rodzin z dziećmi. Z kolei dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym poprawi się bezpieczeństwo na dworcu i w jego bezpośrednim otoczeniu, a sam obiekt stanie się bardziej przyjazny środowisku – czytamy w komunikacie PKP S.A.

Dworzec w Żyrardowie został wpisany do obecnego Programu Inwestycji Dworcowych w sierpniu 2022 roku. Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych PKP S.A. Planowany wstępnie termin otwarcia dworca dla podróżnych po przebudowie to 2026 rok.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Zabytek | Elewacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły