materiały PKP S.A.

PKP zaskakuje. Dworzec w Nasielsku już otwarty! Pierwszy taki w Polsce

Nowy dworzec w Nasielsku powstał w ramach autorskiego pilotażowego projektu PKP S.A. pod nazwą Innowacyjne Dworce Systemowe. Stary budynek został wyburzony, a w jego miejscu stanął kompaktowy, nowoczesny i ekologiczny obiekt. Dworzec jest nie tylko bardziej funkcjonalny, ale również tańszy w utrzymaniu w porównaniu do dotychczasowego budynku.

Innowacyjne dworce systemowe zapewniają rozwiązania na miarę XXI wieku. Każdy z nich będzie wyposażony w panele słoneczne oraz energooszczędne oświetlenie LED z czujkami obecności. W Nasielsku pojawi się dodatkowo powietrzna pompa ciepła i system odzyskiwania wody deszczowej – mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP S.A.

Nowoczesne rozwiązania mają sprawić, że koszt utrzymania dworca w Nasielsku będzie niższy o 40% w porównaniu do innych dworców podobnej wielkości.

Nowy obiekt spełnia wszystkie funkcje związane z obsługą podróżnych. W tzw. części miejskiej pasażerowie mogą skorzystać z przyjaznej poczekalni oraz nabyć bilet w biletomacie lub jednym ze znajdujących się tam okienek kasowych. W każdej chwili mogą skorzystać również z darmowej sieci WiFi.

Nasielski IDS jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku znajdują się linie prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz tyflograficzna mapa obiektu. Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowana jest również dworcowa toaleta. Wewnątrz znajduje się ponadto pomieszczenie dla matki z dzieckiem.

Dzięki inwestycji zmianie uległo dotychczasowe otoczenie dworca – koło budynku zamontowano stojaki na rowery, a pod wiatą pojawiły się ławki. Utworzono również parking z miejscami dla osób niepełnosprawnych.

Budowę dworca w Nasielsku przeprowadziło Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane S.A.
Koszt inwestycji wyniósł ok. 5,4 mln zł i został pokryty ze środków Budżetu Państwa oraz środków
własnych PKP S.A.

W przyszłości PKP S.A. chce zbudować więcej takich dworców w całym kraju. Jeszcze w tym roku mają być gotowe dworce na stacjach: Ciechanów, Mława i Strzelce Krajeńskie. Później IDS ma się pojawić na stacji Poznań Garbary.