dworzec w sulechowie

Dworzec PKS w Sulechowie został wpisany do rejestru zabytków

To rzadki przykład modernizmu w województwie lubuskim. Dworzec PKS w Sulechowie będzie prawnie chroniony. O wpisie do rejestru zabytków poinformował Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu utrzymał w mocy decyzję Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisie do rejestru budynku dworca PKS w Sulechowie. Obiekt budowany był w latach 1963-1965. Jego projekt wykonano w Wojewódzkim Biurze Projektów w Zielonej Górze, a jego autorem był magister inżynier architekt Eugeniusz Stochel.

Modernistyczny budynek dworca ma okrągły kształt. Składa się z trzech części: głównego budynku na planie centralnym, usytuowanego pośrodku oraz dwóch mniejszych obiektów po bokach, również wzniesionych na planie koła, które połączone zostały z głównym budynkiem płytami żelbetowymi stanowiącymi zadaszenie.

Jeszcze kilka lat temu w budynku dworca działały: poczekalnia, kasa biletowa, przechowalnia bagażu, lokal gastronomiczny i toaleta. Jeden z bocznych obiektów przeznaczono na pokój dyżurnego ruchu, a w drugim obiekcie, od strony zachodniej działał kiosk RUCH-u. Z biegiem lat funkcjonalność dworca uległa ograniczeniu.

Zgodnie z opinią sporządzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Terenowy w Zielonej Górze dworzec stanowi interesujący przykład rozwiązań architektoniczno-inżynieryjnych i technologicznych kwalifikujących do objęcia ochroną. Na uwagę zasługuje, iż zabytek nie uległ większym przekształceniom, zachował pierwotną modernistyczna bryłę i artykulację elewacji. Wnętrze dworca, pomimo przekształceń (m.in. likwidacja lokalu gastronomicznego), nie utraciło pierwotnego układu. Częściowo zachowana została oryginalna stolarka drzwiowa i okienna.


Oceniono, iż zabytek imponuje interesującymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i charakteryzuje się ekspresyjną, dynamiczną i nowoczesną formą, która wynika zarówno z założeń technologiczno-ergonomicznych, jak i świadomości estetyczno-urbanistycznej projektanta – czytamy w komunikacje Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Dodatkowo stwierdzono, że połączone ze sobą trzy obiekty wzniesione na rzucie koła, z mocnymi przeszkleniami, tworzą interesującą i oryginalną architekturę. Symetrycznie i proporcjonalnie wzniesione obiekty wkomponowały się w sulechowski krajobraz. Teraz należy trzymać kciuki, że budynek dworca doczeka się gruntownego remontu.

Czytaj też: Zabytek | Dworzec autobusowy | Komunikacja miejska | whiteMAD na Instagramie

źródło: Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków