Dworzec w niewielkim Czyżewie odzyska blask. Wnętrze przypomni o historii

Dworzec w Czyżewie zbudowano już w połowie XIX wieku. Wkrótce ten niewielki budynek zostanie wyremontowany i przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo odnowione zostanie bezpośrednie otoczenie budynku.

Prace budowlane związane z przebudową obiektu już się rozpoczęły. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dworzec kolejowy w Czyżewie zbudowano w stylu neoklasycystycznym w latach 1859-1862. Jego budowa jest związana z powstaniem Kolei Warszawsko-Petersburskiej. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. W budynku funkcjonuje dziś Muzeum Ziemi Czyżewskiej, które będzie działało także po modernizacji.

Celem zapowiadanych prac jest podniesienie jakości obsługi pasażerów i  przystosowywanie obiektu do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Poprawie ulegnie stan techniczny i estetyczny obiektu.

Czyżew to kolejny dworzec w województwie podlaskim, który zostanie zmodernizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Pomimo tego, że znajduje się on w niedużej miejscowości, jest to obiekt niezwykle istotny dla lokalnej społeczności. Znajdujący się na granicy województw Czyżew potrzebuje nowoczesnego i funkcjonalnego obiektu. Po modernizacji zostanie na nim zapewniony odpowiedni komfort podróżnych oraz odwiedzających dworzec, gdyż znajdzie się na nim odnowione Muzeum Ziemi Czyżewskiej – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Unia Europejska konsekwentnie likwiduje wykluczenie transportowe w Polsce poprzez zwiększenie dostępności transportu kolejowego w Polsce. Dostosowany do osób z niepełnosprawnościami dworzec w Czyżewie, zwiększy wygodę podróżowania wszystkich mieszkańców i zachęci ich do wybrania pociągu. Zgodnie z prawem unijnym osoby z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej mają takie samo prawo do podróżowania pociągiem, jak wszyscy inni obywatele. Zwiększenie dostępności transportu kolejowego dla wszystkich osób korzystających z dworca w Czyżewie realizuje unijny cel równego i niezależnego uczestnictwa w życiu społecznym każdego z nas – mówi Angela Martinez Sarasola, dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Projekt zakłada podniesienie poczucia bezpieczeństwa na terenie dworca, pomóc w tym mają kamery monitoringu, instalacja przeciwpożarowa oraz nowa sieć elektryczna i techniczna. Usunięte zostaną bariery architektoniczne, i zbudowana zostanie rampa dla osób na wózkach inwalidzkich. Budynek stanie się również bardziej przyjazny środowisku poprzez zastosowanie energooszczędnych rozwiązań.

Wnętrze budynku będzie oddane podróżnym, którzy czekać na pociągi będą mogli w klimatyzowanej poczekalni wyposażonej w ławki oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Pod tym samym dachem cały czas działać będzie Muzeum Ziemi Czyżewskiej. Na parterze dworca zaprojektowano również toalety, a także niewielkie pomieszczenia komercyjne. Do historycznego wystroju nawiązywać ma stonowana kolorystyka, szachownica na podłodze oraz dekoracyjne elementy w formie łuków, które przypominają przedwojenne konstrukcje zadaszenia peronów. To detal, ale pozytywnie wpływa na wizerunek obiektu.


Kolejarze informują, że nowym elementem zagospodarowania terenu wokół dworca będzie wiata śmietnikowa. Element ten zbudowany zostanie z bloczków łupanych o jasnoszarej barwie. Całość uzupełnią elementy małej architektury, tj. ławki, siedziska i kosze na śmieci. Aby ułatwić poruszanie się po terenie przed budynkiem dworca kolejarze planują wyrównanie nierówności.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 4,4 mln zł brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Projekt obiektu wykonało biuro projektowe FBT sp. z o.o. z Warszawy, zaś na wykonawcę robót została wybrana firma KONS sp. z o.o. z Białegostoku.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Elewacja | Zabytek | Renowacja | whiteMAD na Instagramie