Dworzec w Skierniewicach z nowym, eleganckim wnętrzem

Spółka PKP S.A. zapowiedziała, że wyremontuje dworzec kolejowy w Skierniewicach. W środku odnowione zostaną malowidła ścienne i hasła charakterystyczne dla minionej epoki.

Dworzec kolejowy w Skierniewicach zbudowany został w 1845 roku, drugi w 1873 r. To duży, ceglany obiekt, który zbudowany został w stylu gotyku angielskiego z wnętrzami neoklasycystycznymi. Okazała forma nie była dziełem przypadku – z dworca korzystał car Rosji, przyjeżdżał tu chcąc odwiedzić swoją rezydencję pod Skierniewicami. Gmach wprawdzie spłonął w 1914 roku, ale został odnowiony pod koniec XX i na początku XXI wieku.

Teraz nadszedł czas na odświeżenie obiektu i dostosowanie go do współczesnych potrzeb. Na szczęście zachowane zostaną cenne detale. Nowością będzie nowe wejście, które powstanie we wschodnim skrzydle. Nowe przejście ułatwi pasażerom korzystanie z budynku. Piesi będą mogli tu dość z kładki. W środku powstanie nowa poczekalnia.

Cenne socrealistyczne sgraffito zostanie zachowane, ale skute zostaną płytki ceramiczne w strefie cokołowej. Zamiast nich położone zostaną płyty marmurowe. Ciekawymi elementami będą głowice pilastrów, które zyskają złocenie. Całość utrzymana będzie w jasnej kolorystyce.


Dodatkowo kolejarze planują przywrócić historyczne wejścia od strony północnej i południowej. Powstaną też lokale usługowe, usunięte zostaną bariery architektoniczne i zbudowane zostaną windy. Dworzec zyska nowe elementy infrastruktury. Wymieniona zostanie instalacja sanitarna i elektryczna, naprawione będą dach, okna i drzwi.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Kolej | Wnętrza | Zabytek | Ciekawostki | Detal | whiteMAD na Instagramie