Dworzec w Węglińcu jednym z najładniejszych w Polsce

Budynek zdobył właśnie wyróżnienie w konkursie Zabytek Zadbany 2023. Dworzec kolejowy w Węglińcu to historyczny obiekt, którego gruntowny remont zakończył się w minionym roku.

Zmianę dostrzegli organizatorzy konkursu Zabytek Zadbany, który wyróżnia najlepiej przeprowadzone prace remontowe. Organizatorem konkursu są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków. W tym roku o zwycięstwo walczyły 42 obiekty z 13 województw. Dworzec w Węglińcu zdobył wyróżnienie w kategorii zabytki techniki, w której kapituła konkursu nie wybrała w tym roku laureata.

Inwestycja w Węglińcu zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych zakończyła się w sierpniu zeszłego roku; kosztowała nieco ponad 41 milionów złotych brutto i była dofinansowana m.in. ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Historyczne piękno odzyskały tzw. Stary i Nowy Dworzec, część kładki dla pieszych nad torami oraz wiaty przylegające do budynków.

Dworzec w Węglińcu to złożony obiekt, który podzielony jest na kilka części. W tak zwanym Nowym Dworcu z 1865 roku odnowiono bogato zdobioną ceglaną elewację z wzorami kwietnymi, kolumnami w stylu korynckim oraz postaciami zwierząt, w tym orłów. Wyżej, w partiach szczytowych elewacji odtworzono zegary.

Warto tu zwrócić uwagę na grafitowe, żeliwne kolumny ze zdobionymi kapitelami – oparto na nich przylegającą do dworca wiatę ze świetlikami.

Kolejne prace konserwatorskie zostały przeprowadzone wewnątrz, gdzie również odnowiono detale architektoniczne. Poza budynkiem tak zwanego Nowego Dworca przebudowano Stary Dworzec z 1846 roku. Wygląd tego budynku może przywodzić na myśl zamek obronny z dwiema symetrycznymi wieżami, których wysokość to 18,6 m. Dokładnie wyremontowano elewację budynku, dzięki czemu detale architektoniczne wyglądają jak nowe – to między innymi boniowania i gzymsy. Plusem odnowionego budynku jest zegar i niewielka loggia oparta na stylowych kolumnach z balustradą z motywami kwietnymi.


Obiekt nie działa wyłącznie jako dworzec. Wprowadzono tu nowe funkcje. W Nowym Dworcu mieszczą się przestrzeń obsługi podróżnych, sala kinowa i przestrzeń wystawiennicza prowadzona przez samorząd. Z kolei w budynku Starego Dworca znajdują się teraz pomieszczenia biurowe kolejowych spółek.

Dziś z dworca w Węglińcu można dojechać między innymi do Zgorzelca, Zielonej Góry, Wrocławia czy Żagania. Z obiektem wiąże się też ciekawostka. W lipcu 1945 roku przybyła tu grupa polskich kolejarzy z Poznania, których zadaniem było uruchomienie węzła. Jak się okazało, byli jedynymi Polakami w mieście. Musieli więc zorganizować pracę polskich władz i uruchomili również miejscową elektrownię.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Zabytek | Ciekawostki | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie