Dziś tak już nie budują. Zdobienia przedwojennych budynków w Ursusie

To budynki przy ulicy Bohaterów Warszawie i Regulskiej w Ursusie. Do dziś wewnątrz mają oryginalne elementy z lat 30 XX wieku! Warto zwrócić uwagę na zdobienia pieców i klatek schodowych.

Budynki, które znajdują się przy ulicy Bohaterów Warszawy i ulicy Regulskiej w Ursusie zbudowane zostały w latach 30 XX wieku. Niedawno miejsce oglądali pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków i Wydziału Gospodarowania Nieruchomościami. Znaleźli tam stare piece kaflowe, które wyglądają jak małe dzieła sztuki.

Każdy ze znalezionych pieców kaflowych wyglądał inaczej. Różnią się kolorem i zdobieniem kafli. Przed laty pełniły przede wszystkim funkcję użytkową, ale w związku z tym, że znajdują się w pokojach, nadano im wyjątkowy wygląd. Kafle mają różnokolorowe szkliwo, są gładkie lub uplastyczniają je dekoracyjne wzory. Także drzwiczki od paleniska są ozdobne. Mimo że piece nie są już dzisiaj użytkowane, wpływają na zabytkowy charakter wnętrz.

W mieszkaniach przetrwała również częściowo oryginalna stolarka drzwiowa z ornamentalnym szkleniem wraz z okuciami, w tym prostymi mosiężnymi klamkami. Charakterystyczny kształt klamek pozwala określić, że pochodzą one z fabryki Braci Lubert, przedwojennego potentata na rynku okuć.

Oryginalna klamka.

Intersująco wyglądają również klatki schodowe w budynkach o elementach typowych dla architektury międzywojennej, czyli nitowanych kratach w oknie klatki i balustradach, płycinowej stolarce drzwi prowadzących do lokali z częściowo zachowanymi klamkami oraz lastrykowe schody. Takie zdobienia są unikalnym świadectwem architektury niemal sprzed stu lat. Projektowane wtedy budynki zyskiwały często unikalne rozwiązania, których nie można było po prostu kupić w sklepach. Stąd oryginalne zdobienia pieców, klatek schodowych i innych elementów, na które nie zawsze zwracamy uwagę.

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Historia| Detal | Kamienica | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Warszawa