Edge House – dom na skarpie w Krakowie.

Jest elegancki, nowoczesny i wpisuje się w lokalną zabudowę. Dodatkowo w bardzo przemyślany sposób wykorzystuje naturalną nierówności działki. Poznajcie Edge House – dom w Krakowie.

Budynek jest nietypowy z kilku powodów. Po pierwsze, przez działkę, na której się znajduje. Przez działkę przechodzi wysoka na 8 metrów wapienna skarpa, dzieląca ją na 2 poziomy. Architekci wykorzystali to jako naturalną ścianę, która zapewniła mieszkańcom prywatność na niżej położonej partii działki. Natomiast część znajdująca się wyżej gwarantuje wspaniałe widoki na Kraków. Kolejnym wyzwaniem były planistyczne obostrzenia dotyczące okolicznej zabudowy. Domy znajdujące się w okolicy, muszą mieć dwuspadowe dachy o kącie nachylenia 37 stopni. By spełnić uwarunkowania prawne projektanci postawili na prostopadłościenną bryłę, którą „oparli” o skarpę, uzyskując tym samym efekt przewróconego pudełka.

Przekrzywiony prostopadłościan to właściwa część mieszkalna. Strefę dzienną zlokalizowano na poziomie terenu górnej działki, dzięki czemu zyskała imponujące widoki – opisują architekci z biura mobius.

Dodatkowym interesującym elementem są białe „ramiona” otaczające budynek. Oba uformowano na zasadzie przeciwieństwa do kanciastej bryły domu. Od sąsiadów dom ogradzają zielone nasypy pełniące role naturalnego płotu.

Autor zdjęć: Paweł Ulatowski

Architekci : mobius