Eko materiały chronią środowisko, ale i… nasze uszy!

Aranżując wnętrza domów i budynków użyteczności publicznej sięgamy po eko materiały, czyli takie, które powstały z szacunkiem dla środowiska. Takie rozwiązania powinny nie tylko chronić środowisko, ale też być korzystne dla zdrowia ludzi. Dlatego architekci coraz częściej szukają rozwiązań łączących ochronę środowiska z korzyścią dla zdrowia użytkowników. Przykładem materiałów, które łączą oba założenia są innowacyjne płyty i okładziny ścienne z linii HERADESIGN, które w 100 proc. nadają się do recyklingu i pomagają zadbać o przyjazną dla ucha akustykę.

Materiały do aranżacji wnętrz zaczynają pełnić złożone funkcje. W dobie circular economy, kryzysu klimatycznego i wyśrubowanych norm dla śladu węglowego właściwości “eko” to za mało. Rzeczy i całe budynki muszą być przyjazne dla środowiska, którego człowiek jest nieodłączną częścią. Producenci stawiają więc na coraz bardziej innowacyjne rozwiązania.

Materiał do wnętrza powinien cechować się wieloma funkcjami. Ma być eko, ma dobrze wyglądać, ale też pozytywnie wpływać na samopoczucie użytkowników wnętrz. Jednym z elementów, które wypełniają wnętrza w biurach, hotelach, sklepach, urzędach czy szkołach są sufity podwieszane. Ich duże powierzchnie mają więc realny wpływ na stwierdzenie, czy dane wnętrze zostało zaprojektowane w duchu eko. Tutaj istotna jest trwałość materiałów i możliwość oddania ich do recyklingu. Przykładem płyt, które realizują eko założenia są płyty z linii HERADESIGN. Płyty te wykonane są z wyłącznie naturalnych składników: wełny drzewnej, wody i magnezytu – naturalnego minerału. Dlatego po latach funkcjonowania mogą – dzięki recyklingowi – znów wrócić do obiegu produkcyjnego.


Rozwiązanie zdobi, ale i poprawia akustykę. Ich montaż możliwy jest nie tylko na suficie, ale również na ścianach. Elastyczność modułów daje architektom pełną dowolność. Pod sufitem mogą nawet zaplanować kolorowe wyspy z płyt, czy wiszące pionowo Baffle.

Ekologia nie musi mieć jednak jedynie naturalnych barw. Producenci rozwiązań do wnętrz starają się dać szerokie możliwości projektantom. Dlatego większość materiałów można zamówić w dowolnej barwie z palety RAL.

Trend eco – m.in. poprzez less waste – wkroczył też do lokalów gastronomicznych. Managerowie kawiarni i restauracji pracują nad ograniczeniem marnowania jedzenia. To jednak za mało. Także ich wnętrza powinny być urządzone jako przyjazne dla środowiska oraz ludzi. I tu pojawia się problem, bo jak tłoczna restauracja lub kawiarnia ma być przyjazna? Hałas, szum rozmów, śmiech, odbijanie dźwięków powodują tzw. efekt spotkania towarzyskiego – sytuację, gdy mówiący przeszkadzają sobie nawzajem, więc mówią coraz głośniej, a w końcu każdy z nich niemal krzyczy… Powstający w takiej sytuacji hałas może przekraczać nawet 90 dB, czyli stanowić poważne zagrożenie dla słuchu. Projektanci szukają więc materiałów pochłaniających hałas: miękkie fotele, podział pomieszczeń na mniejsze (aby sala nie była jedną, wielką otwartą strefą), ozdoby, dekoracje czy okładziny z wełny drzewnej HERADESIGN Creative pomagają zadbać o poprawną akustykę wnętrza.

Rozwiązanie z naturalnych włókien drewnianych ma jeszcze jedną zaletę – ogromną wytrzymałość. W testach na uderzenie piłką przy prędkości 85 km/h płyty akustyczne wypadły znakomicie. Ich właściwości pozwalają bez obaw montować płyty na ścianach w szkołach, halach sportowych i innych wnętrzach użyteczności publicznej narażonych na wysoką eksploatację i przepływ ludzi.

Z kolei technologia produkcji zapewnia również wysoką odporność na wilgoć. Magnezyt chroni komórki drewna przed starzeniem i zniszczeniem wskutek działania grzybów i mikroorganizmów, posiada właściwości higroskopijne. Można je montować nawet w pomieszczeniach, w których panuje wilgotność względna powietrza do 90 proc. – czyli np. na basenach i w strefach SPA.

źródło: Knauf Ceiling Solutions

Czytaj też: Biuro | Wnętrza | Restauracja  | Hotel | Basen | Szkoła | whiteMAD na Instagramie

Artykuł powstał we współpracy z Knauf Ceiling Solutions.