Elektrownia Park Residence
Piotr Krajewski - Fotografia Architektury / Architectural Photography

Elektrownia Park Residence w Zamościu – nowa inwestycja od MTA Architekci

W Zamościu, w bezpośrednim sąsiedztwie renesansowego Starego Miasta będącego jednym z 14 polskich obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, powstał zespół Elektrownia Park Residence. Inwestycja mieszkaniowa z usługami wpisuje się w ogólną koncepcję Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Zamościa, zakładającą intensyfikację zabudowy wokół renesansowego założenia.

Nowa zabudowa składa się z budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym oraz z przebudowanego i nadbudowanego budynku zabytkowej Starej Elektrowni. Jest to projekt szczególny, gdyż łączy w sobie przeszłość z przyszłością. Istniejący zabytkowy gmach dawnej Starej Elektrowni z 1925 roku został w pełni odrestaurowany i dopełniony nowoczesnym budynkiem mieszkalnym.

Elektrownia Park Residence. Piotr Krajewski – Fotografia Architektury / Architectural Photography

Elektrownia Park Residence


Dzięki łagodnemu ugięciu elewacji nowa zabudowa otwiera widok na zabytkowe Stare Miasto i na sąsiadującą z nim rzekę Łabuńkę. Wyjątkowym rozwiązaniem są także liczne otwarte tarasy zlokalizowane na dachu budynku z bezpośrednim widokiem na zabytkowe sąsiedztwo. Z tarasów oraz z mieszkań, z których część została zaprojektowana jako mieszkania dwupoziomowe, przyszli mieszkańcy mają możliwość delektowania się tym wyjątkowym i niepowtarzalnym widokiem. Projekt powstał w drodze licznych uzgodnień z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Lublinie oraz Zamościu. Nowa zabudowa została zaprojektowana w taki sposób, aby dopasować się swoim charakterem oraz wysokością do istniejącego zespołu Starej Elektrowni.

Projekt: MTA Architekci
Klient: Bartecki Development / BWC Inwestycje Sp. z o.o. Sp.k.
Lokalizacja: ul. Henryka Sienkiewicza 22, Zamość
Powierzchnia: 15 000 m2
Program: 171 apartamentów, lokale usługowe, tarasy widokowe, parking podziemny
Status: realizacja 2023
Zdjęcia: Piotr Krajewski

Źródło: Mateusz Tański & Associates / MTA Architekci

Czytaj też: Architektura | Elewacja | Kamienica | Miasto | Historia | Architektura w Polsce