Elektrownia Szombierki przejęta przez Arche. Powstanie kolejny hotel polskiej sieci!

Elektrownia Szombierki to wyjątkowy obiekt. Prawdopodobnie to właśnie ta wyjątkowość przyciągnęła inwestora, grupę Arche, który słynie z obiektów powstałych na zrewitalizowanych teranach poprzemysłowych. Polska firma posiada w swoich zasobach siedemnaście hoteli, a część z nich to historyczne kompleksy jak np. Zamek Janów Podlaski, Dwór Uphagena Arche Gdańsk, Cukrownia Żnin (o której przeczytacie TUTAJ). Teraz przyszła kolej na opuszczoną elektrociepłownię Szmobierki! Firma zakupiła bytomski zabytek za 10 mln złotych. Jak wskazuje sam Władysław Grochowski, właściciel firmy,  inwestycja pochłonie olbrzymie pieniądze, mowa tu o kwocie rzędu 300 milionów złotych. 

“Bardzo się cieszymy, że dokonaliśmy zakupu EC Szombierki. Oczywiście mamy koncepcję na ten obiekt, ale to na razie jest przyszłość. W tym roku skupimy się na zabezpieczeniu obiektu, aby nie dochodziło w nim do dalszej degradacji”. – mówi Władysław Grochowski, Prezes Arche SA

“Od nas reszta zależy teoretycznie, czekamy bowiem na Krajowy Plan Odbudowy, na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Mam nadzieję, że się tego doczekamy. My jesteśmy wytrwali w tym wszystkim, zabezpieczymy obiekt, który w końcu otrzyma drugie życie i będzie pełnił zupełnie nowe funkcje”. – dodaje właściciel Arche SA

Firma ma bardzo duże doświadczenie w rewitalizacji tego typu obiektów. Przykładem może być zrewitalizowana fabryka Cukrownia Żnin. (o której przeczytacie TUTAJ)


“Najważniejszy jest pomysł, ale my nieźle sobie radzimy z takimi obiektami i tu też sobie dobrze poradzimy. Pomysł jest. Stawiamy głównie na cele kulturalne, oczywiście planujemy także hotel, strefę konferencyjną i targową, a także gastronomię na przestrzeni około 5000 metrów kwadratowych. Sam w sobie obiekt jest “miastotwórczy”. – dodaje Władysław Grochowski.

Firma Grochowskiego w kolekcji ma już 17 hoteli (www.hotelearche.pl) z ponad 3500 pokojami. I na tym nie koniec, ponieważ Arche wciąż inwestuje. Już w sprzedaży są takie inwestycje jak rewitalizowany Klasztor we Wrocławiu, Fabryka Samolotów w Mielnie, gdzie można zostać właścicielem pokoju z widokiem na morze lub jezioro, Arche Hotel Sanatorium Milicyjne w Nałęczowie, czy Hotel przy Lotnisku w Gdańsku. W przygotowaniu hotel w uzdrowisku Muszyna Złockie. Władysław Grochowski otrzymał nagrodę Przedsiębiorca Roku 2022 przyznawaną przez portal Money.pl za pokazanie jak biznes deweloperski może prowadzić działania odpowiedzialne społecznie i przy tym utrzymywać rentowność.

Przypomnijmy, że w październiku 2019 roku architekt Przemo Łukasik sprawił, że EC Szombierki stała się „latarnią morską”. Był to symboliczny apel o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Bytomia. “Słup światła skierowany w niebo to alarm, który zwrócić ma uwagę na Bytom i jego dziedzictwo” – mówił wówczas Przemo.

Jak wskazuje sam Władysław Grochowski, inwestycja pochłonie olbrzymie pieniądze, mowa tu o kwocie rzędu 300 milionów złotych.

O inwestorze:
Grupa Arche – w  swojej 30-letniej historii wybudowanych zostało ponad 10000 mieszkań i domów. Spółka wybudowała również 16 hoteli. Pierwsza inwestycja to Osiedle Królowej Marysieńki. Następnie powstawały inwestycje: przy ul. Idzikowskiego na Mokotowie, na Saskiej Kępie przy ul. Jakubowskiej oraz osiedla: przy ul. Zięby nad Jeziorkiem Imielińskim, Osiedle Woronicza, Osiedle przy ul. Spacerowej w Konstancinie, zespół domów w zabudowie szeregowej przy ul. Bekasów, Osiedle Albartosów na Ursynowie. Zrealizowanych zostało też siedemnaście projektów hoteli: w Siedlcach, Łochowie, Łodzi, Janowie Podlaskim, Warszawie, Górze Kalwarii, Częstochowie, Lublinie, Żninie, Wrocławiu oraz Pile. Działalność firmy to nie tylko budowa domów, apartamentów, mieszkań, hoteli czy loftów ale też zaangażowanie w rewitalizację zabytków tj. Zamek w Janowie Podlaskim, Pałac i Folwark Łochów, Hotel Tobaco, Koszary Arche Hotel w Górze Kalwarii, Cukrownia Żnin oraz Dwór Uphagena Arche Gdańsk. Więcej o Grupie Arche przeczytacie tutaj: https://deweloper.arche.pl/ 

źródło: Arche / zdjęcia: Arche (https://deweloper.arche.pl/ )

Czytaj też: Cegła | Zabytek | Renowacja | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie | Hotel