Fabryka Perun w Warszawie. Jej projekt ewoluuje w toku dialogu o inwestycji

W odpowiedzi na wytyczne Mazowieckiego Konserwatora Zabytków oraz postulaty zgłaszane przez społeczność warszawskiego Kamionka, architekci z pracowni WWAA przygotowali nową odsłonę koncepcji Fabryki Perun. Zabytkowe hale są teraz jeszcze lepiej wyeksponowane, a całość projektu została ponownie przemyślana pod kątem potrzeb przyszłych mieszkańców i sąsiadów. Wypracowano też więcej szczegółów dotyczących inwestycji towarzyszącej – atrakcyjnego, zielonego skweru pomiędzy ulicą Grochowską a Błoniami Elekcyjnymi.

To kolejny etap dialogu na temat inwestycji planowanej według przepisów specustawy mieszkaniowej na terenie dawnego zakładu przedsiębiorstwa “Perun” Towarzystwo Akcyjne Fabryk Tlenu i Aparatów. W porównaniu z koncepcją zaprezentowaną w lipcu, nadwieszanie nowej zabudowy mieszkalnej nad dawnymi halami fabrycznymi zostało zastąpione przez jej rozproszenie, przy jednoczesnym wyraźnym rozróżnieniu tkanki dawnej i współczesnej.

„Od początku prac projektowych nad Fabryką Perun konsultujemy się ze służbami konserwatorskimi. Obecnie dysponujemy formalnymi zaleceniami ze strony Urzędu Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, które odnoszą się do układu urbanistycznego i kluczowych rozwiązań architektonicznych. W aktualnym projekcie uwzględniliśmy też postulaty strony społecznej dotyczące np. liczby miejsc parkingowych i charakteru lokali usługowych – obecnie w większym stopniu nastawionych na zaspokojenie potrzeb lokalnej społeczności” – mówi Maciej Wandzel, współinwestor Fabryki Perun.

Fabryka Perun – zabytki będą lepiej widoczne

Priorytetem inwestora oraz architektów pozostaje rewitalizacja i należyte wyeksponowanie czterech historycznych budynków z czerwonej cegły, które pomieszczą lokale usługowe. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, zabytkowe hale zostaną odrestaurowane z zachowaniem oryginalnych elementów, suwnic, detali i zdobień.

„Nasza aktualna propozycja zakłada m.in. wysokie na około pięć metrów podcienie części z nowych budynków, dzięki czemu obiekty historyczne będą dobrze widoczne z różnych kierunków. Z kolei nową zabudowę mieszkalną zaplanowaliśmy na planie prostokąta, w miejscach nawiązujących do kolejnych etapów rozwoju Peruna w jego przemysłowej przeszłości. Rozwiązanie to wytworzy sieć kameralnych uliczek, zapraszających do eksplorowania ogólnodostępnego terenu z różnych stron” – komentuje Mateusz Świętorzecki z pracowni WWAA.

Nowy, zielony skwer między ulicami Grochowską i Stanisława Augusta

Jednym z miejsc, z których doskonale będzie widać zabytkowe hale, może stać się publiczny skwer położony po zachodniej stronie inwestycji, pomiędzy ulicami Grochowską i Stanisława Augusta. Inwestor Fabryki Perun planuje gruntownie zrewitalizować i przekazać miastu ten obecnie zaniedbany teren o powierzchni niemal pół hektara. Skwer projektują wspólnie pracownie WWAA i Kwiatozbiory.

„Nasz pomysł na to miejsce zakłada stworzenie trzech zróżnicowanych stref. Od strony Grochowskiej skwer miałby charakter typowo miejski, następnie przechodziłby w przestrzeń otwartą z łąką kwietną lub trawnikiem, a najbliżej ulicy Stanisława Augusta znalazłyby się dwa place zabaw – ogólnodostępny oraz przynależny do lokalu oświatowego w Fabryce Perun, który zostanie przekazany do zasobów dzielnicy Praga-Południe” – wyjaśnia Mateusz Świętorzecki.

W przypadku realizacji Fabryki Perun, inwestor będzie też partycypować w poprawie jakości układu drogowego w okolicy, w tym rozwiązań dla pieszych i rowerzystów.


Funkcjonalna architektura z lokalnym kontekstem

Charakterystycznym elementem przestrzennym siedmiu nowych budynków w Fabryce Perun jest zastosowanie betonowej kraty elewacyjnej, która nawiązuje do industrialnego dziedzictwa warszawskiego Kamionka. Rozwiązanie to nada elewacjom charakterystyczny dla okolicy rytm, a jednocześnie stworzy dodatkową przestrzeń rekreacyjną dla mieszkań, w formie loggii i balkonów.

„Chcemy, aby nowe i zabytkowe budynki, fizycznie wyraźnie od siebie oddzielone, miały wspólny mianownik. Aby uniknąć wrażenia monolitycznej zabudowy, kolorystyka i detale wykończenia kraty będą różne dla poszczególnych budynków. Paleta barw będzie jednak zawsze nawiązywać do obiektów zabytkowych na terenie Peruna lub w jego sąsiedztwie. Zabiegiem, który pozwoli lepiej wpisać nowe budynki w lokalny kontekst, jest także zwiększenie wysokości parterów, dzięki czemu zrównają się one wizualnie z parterami okolicznych kamienic” – mówi Marcin Mostafa z pracowni WWAA.

Również gabaryty planowanych budynków, licząc w większości od 5 lub 6 pięter, zostały dostosowane do wysokości sąsiednich istniejących kamienic.

Nowa Fabryka Perun zakłada stworzenie około 285 mieszkań. Na około 20 lokali handlowo-usługowych przeznaczono około 2,8 tys. mkw. powierzchni. Pod większością zabudowy powstanie jednopoziomowy parking podziemny.

Trwa dialog o inwestycji

Kolejne spotkanie z inwestorem i twórcami projektu Fabryki Perun odbędzie się 10 stycznia 2023 roku o godz. 17 w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe przy ul. Grochowskiej 274 (sala 305, III piętro). Ze szczegółami aktualnego projektu można zapoznać się na stronie internetowej www.fabrykaperun.pl.

Historia Fabryki Perun

Fabryka Perun to jeden z najstarszych przykładów architektury przemysłowej na Grochowie. Od 1913 roku prężnie działał tu zakład przedsiębiorstwa “Perun” Towarzystwo Akcyjne Fabryk Tlenu i Aparatów – pierwsza w Polsce fabryka wytwarzająca nowoczesny sprzęt spawalniczy. Budynki fabryki przetrwały obie wojny światowe, a ona sama, przechodząc kolejne przekształcenia własnościowe i przestrzenne, kontynuowała działalność i rozwój do początków XXI wieku.

źródło: WWAA (https://wwaa.pl) / wizualizacje: WWAA (https://wwaa.pl)

Zobacz również: Architektura | Urbanistyka | Miasto | Warszawa | Osiedle | Biurowiec