Fasada holenderskiej kamienicy z drukarki 3D

“Ceramiczny dom” przy ekskluzywnej ulicy handlowej P.C. Hooftstraat w Amsterdamie to projekt holenderskiego studia RAP. Fasada kamienicy łączy w sobie tradycyjną dla miasta kolorystykę z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Drukowane w 3D cegły wyglądają jak dziergana na drutach dzianina.

Oglądana z daleka, kamienica nie odstaje od reszty zabudowy ulicy. Jest to zamierzony efekt, ponieważ pracownia RAP skupiła się na estetyce i atrakcyjnym wkomponowaniu nowego budynku do zabytkowych sąsiadów. Dopiero z bliska widać pofalowaną i nieregularną strukturę fasady. Wygląd kamienicy zmienia się w zależności od perspektywy patrzenia.

Fasada kamienicy składa się z drukowanych w 3D wypukłych i pofalowanych cegieł o wymiarach 40 × 20 cm. Ceramiczne cegły przytwierdzone do frontowej części są glazurowane i malowane. Część parterowa jest utrzymana w kolorze perłowej bieli, z kolei kolor pięter ma nawiązywać do tradycyjnej, pomarańczowej cegły. Co ciekawe, pofalowanie cegieł różni się w zależności od piętra. Z dołu efekt pofalowania jest wyraźniejszy niż na ostatnim piętrze.

Architektów z RAP zainspirowały kolekcje dzianin znajdujących się w Muzeum Państwowym w Amsterdamie (Rijksmuseum). Elementy wydrukowanej fasady przypominają szwy, nici i ściegi. Dodatkową inspiracją do stworzenia projektu było samo miasto. Charakterystyczna ceglana zabudowa z elementami glazury to klasyczne cechy architektury Amsterdamu i miast portowych byłej Hanzy.


Studio RAP składa się nie tylko z architektów, ale i z kreatywnych programistów. To opracowany przez RAP algorytm odpowiada za projekt cegieł. Studio od lat dopracowywało swoje projekty przy użyciu technologii informatycznych i robotycznych. Drukarki 3D w siedzibie RAP to w praktyce duże i zaawansowane roboty przemysłowe, które masowo drukują cegły.

Nie jest to pierwszy projekt RAP wykorzystujący pracę robotów. Holenderskie studio z Rotterdamu w przeszłości przyozdobiło także bramę wejściową budynku wydrukowanymi płytkami. Jednak najciekawszym projektem było z pewnością wydrukowanie całego domu w Rotterdamie. Trendy wyznaczane przez RAP zaczynają zdobywać coraz większą popularność. Dlatego to innowacyjne technologie, jakie promuje studio, mają być przyszłością architektury i projektowania.

Zdjęcia: Riccardo De Vecchi

Źródło: Studio RAP

Czytaj też: Architektura | Ciekawostki | Technologia | Ceramika | Amsterdam | Holandia | Kamienica | whiteMAD na Instagramie