Joanna Sokołowska-Pronobis z półfinalistami

Fashion Designer Awards 2016: znamy półfinalistów!

To już ósma edycja wydarzenia. Właśnie poznaliśmy nazwiska dwudziestu osób, które zakwalifikowało się do półfinału.

Jurorzy w składzie m.in.: Joanna Horodyńska, duet Bizuu, Tomasz Ossoliński oraz Agnieszka Maciejak podkreślali, że wśród uczestników konkursu poszukują wizjonerów. Projektantów, którzy zachwycą niebanalnymi pomysłami, widoczną pasją tworzenia oraz charyzmatyczną osobowością.

W pewnym sensie kolekcje oceniam przez pryzmat mojego zawodu. Widziałam wiele projektów, które po małych modyfikacjach mogłyby pojawić się na czerwonym dywanie . Lubię ten konkurs, bo to wielka szansa dla młodych projektantów oraz ogromne doświadczenie. Ktoś musi w nich uwierzyć. Sama przed laty również otrzymałam kredyt zaufania – przyznała Dorota Williams.

Temat z jakim zmierzyli się projektanci to: „Tribute to colours” (z ang. w hołdzie kolorom). Jedni uczestnicy zadanie zinterpretowali dosłownie – wtedy na wybiegu było naprawdę kolorowo, inni próbowali udowodnić, że biel i czerń są nieśmiertelne, dlatego zasługują na „tibute” (z ang. hołd).

To zastanawiające, że część projektantów boi się kolorów. To konkurs, a nie projektowanie dla klienta. Nie przemawia do mnie argumentacja, że czerń i biel, to też kolor. Czekam na finał, wtedy zobaczymy 4 sylwetki. Na razie, to było sprawdzenie czy między projektem, wizją w głowie oraz faktyczną realizacją jest duża rozbieżność. Niektóre projekty naprawdę były zaskakujące – komentowała blogerka Macademian Girl.

Joanna Horodyńska
Na zdjęciu Joanna Horodyńska (fot. Monika Szałek)

Marietta Żukowska, Joanna Sokołowska-Pronobis i Dorota Williams
Na zdjęciu: Marietta Żukowska, Joanna Sokołowska-Pronobis i Dorota Williams (fot. Monika Szałek)

Każdy z jurorów miał swoje typy, ale żaden z nich nie chciał ich zdradzić.

Konkurs FDA to dla projektanta testowanie siebie, sprawdzanie własnych możliwości oraz realizowanie marzeń. To, że mają odwagę, poddać się ocenie osobom, które robią to na co dzień, jest dla mnie wzruszające – przyznał Tomasz Ossoliński.

Wzruszenie czuć było nie tylko wśród jurorów podziwiających projekty, ale przede wszystkim w grupie uczestników konkursu. Emocje sięgnęły zenitu podczas ogłoszenia werdyktu.

W grupie półfinalistów mamy 2 duety, 5 panów i 13 pań, oto oni:

 1. Bartczak Jagoda – Gdańsk
 2. Fedak Nikola – Rzeszów
 3. Golec Natalia – Gdynia
 4. Gorczycki Marcin – Warszawa
 5. Hnat Maja – Warszawa
 6. Janicka Julia – Warszawa
 7. Kołodziejski Hubert – Rokitno
 8. Kopeć Anna – Warszawa
 9. Kula Sophie – Katowice
 10. Lemańska Monika – Bydgoszcz
 11. Marchewka Roman – Wrocław
 12. Mrozek Szymon, Pospieszna Marta – Poznań
 13. Murzyn Anna – Zakopane
 14. Podgórska Dorota, Nowak Wiktoria – Łódź
 15. Poraziński Dastin – Warszawa
 16. Redo Maciej – Kraków
 17. Skowron Laura – Szczecin
 18. Syczyńska Dominika – Gliwice
 19. Woszkowska Alicja – Rybnik
 20. Wojtaszek Antonina – Poznań

Wybrane osoby są coraz bliżej wygrania nagród w 8. edycji FDA. Czeka na nich m.in.: staż zagraniczny, 15 tysięcy złotych i stypendia naukowe od MSKPU, wykonanie makijaży AVON do sesji look bookowej lub wizerunkowej, wyjazd na Premier Vision do Paryża od Whirlpool oraz staż w Atelier Bizuu.

Półfinał już 9 kwietnia (sobota, godz. 12:30 – 14:30, w Galerii Mokotów), tego dnia ogłoszona zostanie szczęśliwa 9. finalistów. Dziesiątą osobę wybiorą internauci w głosowaniu na stronie: www.fashiondesignerawards.com.pl.

Głosowanie startuje 11 kwietnia i potrwa do 15 kwietnia. Nazwisko 10-tego finalisty FDA poznamy 18 kwietnia 2016.

Zdjęcia: Monika Szałek.