MultiPly to licząca 9 metrów wysokości konstrukcja wykonana z amerykańskiego tulipanowca. Instalacja powstała z okazji Festiwalu Designu w Londynie. Będzie można ją oglądać do 1 października 2018 r. na Dziedzińcu Sacklera przed muzeum Wiktorii i Alberta.
Instalacja MultiPly składa się z przypominających labirynt elementów, które nakładają się na siebie i przenikają, aby zachęcać odwiedzającydh do nowego spojrzenia na sposób projektowania i budowy domów oraz miast. Konstrukcja została wykonana z paneli z drewna klejonego warstwowo, po raz pierwszy wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii.
Wzrost liczby ludności i długie lata niewystarczającej podaży nowych lokali w Wielkiej Brytanii przyczyniły się do tego, że na rynku brakuje około 66 tysięcy mieszkań. W latach 2016 i 2017 wybudowano 184 tysiące nowych mieszkań, podczas gdy powinno ich powstać około 250 tysięcy rocznie! Modułowe podejście do budownictwa z klejonego warstwowo drewna liściastego może stać się odpowiedzią na kryzys mieszkaniowy.
MultiPly mierzy się z dwoma wyzwaniami współczesnych czasów – koniecznością zapewnienia mieszkań i walką o zahamowanie zmian klimatycznych.
Chcemy otworzyć publiczną debatę na temat sposobów zapobiegania zmianom środowiskowym poprzez zastosowanie innowacyjnych i przystępnych cenowo rozwiązań konstrukcyjnych. Znaleźliśmy się w punkcie krytycznym, zarówno w zakresie budownictwa mieszkaniowego, jak i emisji gazów cieplarnianych. Jesteśmy przekonani, że wykorzystanie tak wszechstronnego i wysoce odnawialnego materiału, jakim jest tulipanowiec, stanowi odpowiedź na te problemy – powiedział Andrew Waugh, współzałożyciel studia Waugh Thistleton, które od dziesięcioleci realizuje projekty z materiałów drewnianych.
43 metry sześcienne tulipanowca, z którego powstała instalacja MultiPly, może zmagazynować równowartość 30 ton dwutlenku węgla, podczas gdy lasy amerykańskie potrzebują jedynie pięciu minut, aby zastąpić tę ilość drewna naturalnym przyrostem.
W ciągu dnia 9-metrowa instalacja MultiPly zachęca zwiedzających do radosnego eksplorowania potencjału drewna w architekturze: wewnętrzny labirynt poprowadzi gości Festiwalu w Londynie przez ciągi schodów, korytarzy i otwartych przestrzeni. Wieczorami, dzięki subtelnemu oświetleniu zaprojektowanemu przez firmę SEAM, pawilon stanie się miejscem wyciszenia i kontemplacji, zapewniając odpowiedni nastrój do refleksji nad urodą tego naturalnego materiału.
Instalacja powstała we współpracy z brytyjską pracownią architektoniczną Waugh Thistleton Architects, Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) oraz firmą ARUP.
źródło: materiały prasowe