Folia spożywcza z obierek ziemniaczanych i zużytego oleju.

Folia spożywcza z obierek ziemniaczanych to pomysł firmy Great Wrap. Firma zaproponowała stworzenie alternatywy dla folii spożywczej, która jest wykorzystywana w niemal każdym gospodarstwie domowym na świecie. Pomysłodawcy zaproponowali, aby alternatywa dla tego typu opakowań powstałą z obierków po ziemniakach, co pozwoli nie tylko na redukcję ilości foliowych opakowań, ale także pozwoli zagospodarować potencjalny odpad, jakim są obierki. 

Australijska firma Great Wrap produkująca biomateriałyopracowała kompostowalną alternatywę dla folii spożywczej, która powstała z obierków ziemniaczanych i zużytego oleju. Jak tłumaczą pomysłodawcy, przezroczyste opakowanie może powstawać nie tylko z ziemniaków, ale także wielu innych warzyw korzennych, z których można łatwo pozyskać skrobię. Zdaniem twórców z Great Wrap, kompostowalne opakowanie ma podobne właściwości strukturalnejak folia samoprzylepna z tworzywa sztucznego na bazie ropy naftowej.

“Skrobia jest ekstrahowana z odpadów, a następnie uplastyczniana za pomocą produktu pochodzenia biologicznego. Termoplastyczna skrobia (TPS) jest następnie mieszana ze zużytym olejem jadalnym, maniokiem dodatkami biopolimerowymi, aby zmienić strukturę polimeru, aby nadawała się do folii typu stretch. Następnie podgrzewamy mieszane granulki do temperatury topnienia i wytłaczamy folię stretch.”-  wyjaśnia Julia Kay, współzałożycielka współprzewodnicząca firmy Great Wrap.


Dodatki biopolimerowe niezbędne do zmiany struktury i uczynienia materiału rozciągliwym, dzięki czemu można go używać do pakowania kartonów i przechowywania żywności, podobnie jak tradycyjne folie tworzyw sztucznych.

“Przekopaliśmy rynek i literaturę w poszukiwaniu materiałów, które nadają się do kompostowania, ale mają właściwości mechaniczne porównywalne z dzisiejszymi foliami na bazie ropy naftowej. Następnie zajęliśmy się formułowaniem istniejących bioplastików i przetwarzaliśmy je w taki sposób, aby ostateczne właściwości były porównywalne z istniejącymi produktami.” mówi Kay.

Cena za zestaw (kompostowalna folia + podajnik) to koszt 35 dolarów australijskich, czyli nieco ponad 115 złotych. Możecie ją nabyć bezpośrednio u producenta w czterech wariantach kolorystycznych: https://greatwrap.com.au/products/great-mate-starter-kit 

Jak sądzicie, folia spożywcza z obierek ziemniaczanych i zużytego oleju to dobry pomysł?

źródło, zdjęcia: Great Wrap  https://greatwrap.com.au

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Recykling | Opakowania | Gadżety | Plastik