Fontanna z krakowskiego Rynku odzyskała swój dawny blask

Fontanna z krakowskiego Rynku w drugiej połowie września zostanie oddana do użytku w rewitalizowanym obecnie parku Anny i Erazma Jerzmanowskich w Prokocimiu. Jedną z jego atrakcji będzie fontanna według projektu prof. Wiktora Zina, która przez wiele lat stała na Rynku Głównym.

Fontanna z krakowskiego Rynku działała od 1964 do 2005 r, a przy okazji renowacji placu została zdemontowana i zachowała się tylko w częściach.

“Kończymy rewitalizację parku Anny i Erazma Jerzmanowskich w Prokocimiu. Oddamy go do użytku we wrześniu. Swoje miejsce znalazła też tam fontanna projektu Wiktora Zina, która przez wiele lat stała na Rynku Głównym” – poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.


Fontanna w trakcie remontu płyty Rynku Głównego trafiła do magazynu. Zaginęła natomiast dokumentacja projektowa, dlatego renowacja wymagała sporo wysiłku. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie prosił mieszkańców o pomoc. Na podstawie zdjęć z domowych archiwów, ZZM jak najwierniej odwzorował i przywrócił fontannę do pierwotnego stanu. Projektu nie posiadała również rodzina profesora, nie było go też na Politechnice Krakowskiej, gdzie prof. Wiktor Zin pracował.

W 2017 roku Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie prosił mieszkańców o pomoc przy odwzorowaniu wyglądu urządzenia i jego systemu zasilania wodą. Na podstawie udostępnionych zdjęć z domowych archiwów, instytucja ta jak najwierniej odwzorowała i przywróciła fontannę do pierwotnego stanu. Stanie się ona jedną z atrakcji parku Anny i Erazma Jerzmanowskich, który po renowacji zostanie udostępniony krakowianom w drugiej połowie września.

Czytaj też: Architektura | Polska | Kraków | Historia | Renowacja | Ciekawostki

zdjęcia: Bogusław Świerzowski/krakow.pl
źródło: krakow.pl