Fontanna z pałacu Izraela Poznańskiego

Fontanna z pałacu Izraela Poznańskiego znów działa. Zakończył się remont!

Fontanna z pałacu Izraela Poznańskiego nawiązująca stylem do barku znów trysnęła wodą. Po kilkumiesięcznej konserwacji, zabytkowa fontanna znów zdobi ogrody przyległe do pałacu rodziny Poznańskich. 

Prace polegały m.in. na prawidłowym zinwentaryzowaniu elementów, oczyszczeniu z nawarstwień i zanieczyszczeń. Następnie złożono elementy i zrekonstruowano pierwszy stopień fontanny. Uzupełniono ubytki, zahydrofobizowano powierzchnię i wykonano nową instalacje doprowadzającą wodę z podstawy fontanny do górnej niecki.

“Renowacja fontanny była szczególnie ważnym elementem renowacji ogrodu i cieszę się że zdobyliśmy środki na przeprowadzenie niezbędnych prac. Jest to wybitne dzieło sztuki rzeźbiarskiej związanej z naszym miastem i wpisującej się w szeroko rozumianą opowieść o dziejach Łodzi i jej artystów. To dla mnie, ale i naszego całego zespołu MMŁ ogromna radość widzieć znów działającą fontannę” – mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

“Było to dość trudne i wymagające wyzwanie konserwatorskie ze względu na fakt iż obiekt kilkukrotnie był już demontowany i przenoszony. Skomplikowane było m.in. prawidłowe złożenie elementów. W trakcie prac okazało się też że mimo wcześniejszej konserwacji nadal na detalach florystycznych znajdowała się farba olejna, którą rzeźba została pokryta kiedy stała jeszcze w swojej pierwotnej lokalizacji przy Cmentarnej” – mówi Anna Połomka – konserwatorka zabytków.

Fontanna z pałacu Izraela Poznańskiego


To nie jedyne zaskoczenie podczas prowadzonych prac i montażu fontanny.

“Okazało się że misa, której wagę określano na 3 tony waży jednak 5 ton 400 kg co spowodowało nagłą zmianę planu w sposobie jej posadowienie na cokole” – mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Ta niezwykła fontanna nawiązuje w formie do baroku, składa się z wielkiej kulistej misy zdobionej podłużnymi puklami, którą wyróżnia figura nagiej kobiety wspartej na czworobocznym cokole. Jest ona wykonana z czerwonego piaskowca, ma wysokość 3 metrów, a jej średnica wynosi 2 metry i 70 centymetrów.

Autorami dzieła było dwóch artystów związanych z Zakładem Kamieniarskim Antoniego i Józefa Urbanowskich: Wacław Konopka (który był autorem rzeźby młodej, nagiej kobiety) oraz Anastazy Lepla (który stworzył cokół i wielką kulistą misę zdobioną podłużnymi puklami). Czas powstania fontanny szacuje się na lata 1903-1910. Pierwotnie znajdowała się ona w ogrodzie willi Urbanowskich przy ulicy Cmentarnej 13, w 1998 roku przeniesiona została na ulicę Wigury 4. W 2007 roku fontanna trafiła do ogrodu pałacu rodziny Poznańskich.

“Jesteśmy dumni z historii Łodzi i naszego kulturowego dziedzictwa dlatego tak ważne jest to abyśmy przywracali ich piękno i opowiadali historię nie tylko samych obiektów, ale i fantastycznych łódzkich artystów, rodów czy łódzkich firm, w których te wybitne dzieła sztuki powstawały” – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Koszt prac konserwatorskich to blisko 120 000 zł. Całość środków pochodzi z budżetu miasta Łodzi.

źródło: https://uml.lodz.pl / zdjęcia: https://uml.lodz.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Zabytek | Historia | Renowacja | Łódź