Fryzjernia Portowa w centrum Gdyni. Nawiązuje do historii miasta

Fryzjernia Portowa powstała w centrum Gdyni – wsi rybackiej, dla której impulsem do  przeistoczenia się w prężne, nowoczesne miasto była budowa portu w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Projekt powstał dzięki współpracy artysty grafika Oskara Podolskiego z architekt Żakliną Nowodworską oraz charyzmatycznym Inwestorem doskonale znającym potrzeby swoich klientów. Punktem wyjścia do projektowania stała się idea połączenia historycznego kontekstu miejsca oraz nowoczesnej formy.

Wnętrza inspirowane  przemysłem oraz stylem warsztatów rzemieślniczych połączono z oszczędną formą oraz nowoczesnym detalem. Duże monolityczne powierzchnie mocno skontrastowane kolorystycznie tworzą tło dla toczącego się w lokalu życia. W ciągu dnia w lokalu znajduje się mnóstwo ludzi, dlatego ważnym elementem było uporzadkowanie przestrzeni oraz nadanie jej efektu wizualnego powiększenia metrażu. Ściany wykończone surowym ręcznym tynkiem przypominającym beton w jasnym odcieniu szarości, tworzą spójną całość, z betonową posadzką pomalowaną w tym samym kolorze. Stanowią też tło dla prac Oskara Podolskiego.


Ciemny, czarny strop zamyka przestrzeń od góry nadając jej przytulny i zdecydowany charakter, pozwalając tym samym klientom na krótką chwilę na wyciszenia i relaksu w przytłumionym światle oraz przyjaznej, kameralnej atmosferze.

Cała część gospodarcza, socjalna oraz sanitarna została ukryta w kontenerze cargo wstawionym w narożnik lokalu. Pomalowany na czarno, opatrzony typografią naturalnie wpisuje się w kontekst miejsca, a za razem wydziela strefę techniczną lokalu.

Minimalistyczny detal w postaci typografii zakomponowanych na ścianach, nadaje przestrzeni indywidualny charakter, który obecnie jest niezwykle istotny w komunikacji marketingowej lokali usługowych.

Zobacz również: Gdynia | Architektura | Wnętrza | Meble

Fryzjernia Portowa