FUTU Sushi w Białymstoku. Właścicielom zależało na atmosferze Zen.

FUTU SUSHI to kulinarny koncept, który istnieje na mapie miasta już od dziesięciu lat. Zlokalizowany jest przy ul. Lipowej w kamienicy z lat 60-tych w ścisłym centrum miasta, na jednej z najbardziej atrakcyjnych ulic Białegostoku. Jego dotychczasowe wnętrze zrealizowane dekadę temu dziś sprawiało wrażenie przestarzałego, mając już niewiele wspólnego z filozofią kuchni japońskiej. Za nowy koncept odpowiada pracownia architektury wnętrz 74studio. Pracownia pojawiła się już na łamach naszego portalu przy okazji realizacji wnętrza cukierni Sweet Fit&Eat w Białymstoku, o którym przeczytacie TUTAJ. 

Z małego liftingu wnętrza powstał projekt, który w efekcie okazał się totalną metamorfozą. Za główny cel architekci z 74Studio postawili sobie odzyskanie kubatury, zdemontowanie podwieszanych sufitów i uzyskanie pierwotnej wysokości lokalu. Był to zabieg, który nie tylko pozwolił złapać wewnątrz więcej oddechu, ale przyczynił się również do tego, że wnętrze zyskało szlachetności i charakteru, który był spójny z zabudową budynku, w którym się znajduje. Kolejnym zadaniem było uzyskanie atmosfery Zen. “Nowy Zen w mieście”, jak lubią to określać właściciele restauracji: “uzyskaliśmy stosując naturalne drewno, które dopełnione zostało bielą w różnym wykończeniu. Postawiliśmy na światłocień, który tworzą różne struktury na ścianach, od paneli ściennych, tworzących trójkątny lamel po baranek, który przełamuje ascetyczne wykończenia.”


Tak o współpracy z właścicielami FUTU Sushi mówią architekci z 74 Studio:

“Klienci zgłosili się do nas na początku bieżącego roku. Początkowo projekt miał obejmować trochę mocniejszy lifting przestrzeni, który przygotowałby restaurację do funkcjonowania przez kolejne dziesięć lat. Lokal był wizualnie przestarzały, na ścianach panowały panele 3D oraz biele i szarości. Podłogę szpeciła z kolei drewnopodobna płytka o dziwnym, czerwono-brązowym kolorze. Wysokość lokalu ograniczał zabudowany przed laty sufit w metodzie kartonowo- gipsowej. Wnętrze, mimo świetnej lokalizacji i dobrego doświetlenia wydawało się ciemne i nieprzyjemne. Zdecydowanie nie zachęcało do dłuższego pozostania w restauracji. I to przede wszystkim chcieli zmienić nasi Inwestorzy.” – mówią architekci z 74Studio

Całość wnętrz FUTU Sushi dopełnia naturalne dębowe drewno w różnych formach – goście znajdą tu drewniany lamel na barze, drewniane krzesła oraz stoły. Dominantę we wnętrzu stanowią ażurowe konstrukcje wykonane z dębiny oraz plecionki wiedeńskiej. To nawiązanie do trendów, które idealnie wpisują się w charakter filozofii Zen. We wnętrzu nad barem pojawiła się kopuła z plecionki, która zajmuje całą szerokość baru. Wyznacza podziały analogicznie do podłogi i zastosowanych na niej materiałów- lastryko w bielach i szarościach. W tej samej formie zostały zaprojektowane również parawan oddzielający wejście oraz stanowisko kelnerskie.

Dla przełamania biało-drewnianej, ascetycznej wręcz przestrzeni architekci zastosowai bardzo graficzny, świetlny zabieg w postaci neonów, które umieszczone zostały w części komunikacji i toalecie dla gości. Kolor neonu nawiązuje do koloru z identyfikacji wizualnej restauracji. Korytarz w FUTU Sushi podkreślony został bramą, która nawiązuje do modernistycznych form dzięki swoim obłym kształtom. Całość tworzy efekt portalu, który wypełniony jest światłem i przyciąga wzrok z najdalszych zakątków ulicy.  Zabieg ten został potraktowany również jako forma reklamy, coś zaskakującego w tym białym wnętrzu, po to, by interesował przechodniów, zachęcał ich do zajrzenia do środka. W podobnej formie zaprojektowany został regał za barem z miejscem na alkohole. Kształty dopełniają się wzajemnie i przełamują proste kąty, które pojawiają się w dominujących formach. W efekcie powstało wnętrze, które budzi zachwyt przede wszystkim wśród właścicieli i gości.

O architektach:

74 Studio – “Projektowanie wnętrz publicznych, czy też inaczej nazywanych komercyjnymi, wymaga innego podejścia do aranżowania przestrzeni niż ma to miejsce w projektach indywidualnych. Najważniejszą rzeczą jest dostosowanie wnętrza do charakteru danej usługi. Wierzymy, że projekt wnętrza komercyjnego stanowi dziś nieodzowną część wizerunku marki czy usługi, stając się tak samo ważnym elementem jak identyfikacja wizualna firmy. Nasze realizacje komercyjne cieszą się dużym powodzeniem i zainteresowaniem prasy oraz portali branżowych. Publikowane są w najlepszych magazynach wnętrzarskich.” – czytamy na stronie architektów

Czytaj też: Polska | Restauracja  | Architektura | Wnętrza | Drewno | Minimalizm

Autorzy projektu: 74studio : Damian Kozłowski, Katarzyna Fiedorczuk.
Zdjęcia: Paulina Angielczyk
Restauracja: FUTU SUSHI ul. Lipowa 12, Białystok.