Futurystyczna arka, która “unosi się” nad fabryką w Chinach

Chińskie studio MAD Architects zaprojektowało metaliczną “arkę” na dachu dawnej fabryki cementu w Szanghaju. Obły metaliczny obiekt jest zwieńczeniem trwającej od 2021 r. rewitalizacji fabryki. W ramach projektu zbudowane zostaną nowe bulwary przy rzece i otwarta przestrzeń publiczna. Futurystyczna “arka” wygląda, jakby unosiła się nad starą fabryką.

Wybudowana w 1971 r. fabryka cementu Zhangjiang i magazyn Wanmicang przez dekady były niemymi świadkami gwałtownie zmieniających się Chin. Szanghaj z miasta stoczniowców i robotników stał się miastem światowej finansjery. Zhangjiang była trzecią co do wielkości fabryką cementu w mieście. Swego czasu statki co chwilę podpływały pod magazyn z surowymi materiałami do obróbki. Jednak od 2013 r. żaden statek nie podpływa już pod budynek. Fabrykę i jej magazyn zamknięto, a zabudowania stopniowo zaczęły popadać w ruinę.

W 2021 r. architektom z MAD zlecono stworzenie obiektu, który pomoże zachować dziedzictwo przemysłowej przeszłości miasta. Magazyn cementu Wanmicang był idealnym obiektem do realizacji wspomnianego projektu. Konstrukcja, choć zaniedbana, była solidna, a znajdująca się w pobliżu rzeka dodatkowo uatrakcyjniała obiekt. W dawnym magazynie MAD ma zbudować ośrodek badawczy oraz centra sportu, handlu i kultury. Wszystko to w odświeżonych, postprzemysłowych wnętrzach z dodatkiem futurystycznych elementów, takich jak “arka”.

W trakcie budowy zabezpieczono stary sprzęt znajdujący się w magazynie. Odnowiono ogromne silosy na materiały potrzebne do produkcji cementu. Dodatkowo stare mury i kolumny zostały wzmocnione, a część z nich usunięto.

Gładka, metaliczna “arka” ma stanowić kontrast względem szorstkich, betonowych murów magazynu. W nowoczesnym budynku na dachu znajdą się tarasy widokowe dostępne dla każdego przez 24 godziny na dobę. Na dach prowadzą duże metalowe schody. Podłoga parteru została zaprojektowana w formie schodkowej – od frontowego wejścia budynku stopniowo wznosi się do góry. W tej części znajdzie się większość usług takich jak kawiarnie, księgarnie i inne. Powierzchnię podłogi ozdobią rośliny.


Obiekt sprawia wrażenie otwartego za sprawą szklanych ścian znajdujących się przy kilku wejściach. Wchodząc od frontu, można zauważyć wielką taflę szkła oddzielającą starą część budynku od reszty. Z kolei od strony rzeki szklane wejścia są mniejsze i umożliwiają przejście do eleganckiej promenady.

Projekt ma zaledwie 24 m wysokości, co wbrew pozorom, nie ujmuje mu monumentalności. Obiekt jest długi, a poszczególne elementy takie jak schody czy “arka” widoczna z dołu, stale przypominają o wielkości projektu. Te zrewitalizowane 15,312 m kw. przestrzeni publicznej ma służyć i przypominać każdemu o przemijającej przemysłowej historii Szanghaju. Zakończenie budowy planowane jest na 2026 rok.

Źródło zdjęć: MAD Architects

Czytaj też: Architektura | Chiny | Beton | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie