Futurystyczna księgarnia z „kosmicznymi” wnętrzami w Chinach

W ostatnich latach chińska architektura zaczęła zaskakiwać zachodnich architektów swoją pomysłowością. Nie inaczej jest w przypadku księgarni w prowincji Jiangsu projektu studia x+living. Jej półki przypominają pierścienie Saturna i innych ciał niebieskich. Księgarnia Zhongshuge w Huai’an ma przypominać planetarium lub strukturę Drogi Mlecznej.

Za projektem kosmicznej księgarni stoi Li Xiang – założycielka x+living i jedna z najbardziej cenionych przez branżę chińskich architektek. Studio x+living zostało założone w 2011 r. i od tego czasu zachwyca świat architektury swoimi futurystycznymi i kolorowymi projektami wnętrz. Projekty studia mają być odskocznią od rzeczywistości, portalem do “innego wymiaru”. Tak przynajmniej twierdzi Xiang, a z jej opinią zdaje się zgadzać wiele branżowych mediów. Nie jest to także pierwszy tego typu projekt studia w kraju środka. W 2021 r. otwarto księgarnię w Shenzhen, której półki przypominały wielką spiralę.

Wnętrza księgarni w Huai’an wyłożono czarnym marmurem i ciemnym drewnem. Spójna kolorystyka ma za zadanie stworzyć wrażenie niekończącej się przestrzeni. Ciemna podłoga wydaję się rozlewać przez całe 810 m kw. księgarni.

Jednak największą uwagę przykuwają półki na książki. Większość z nich jest zwyczajnie przytwierdzona do ścian, lecz kilka półek znacznie odbiega od tradycyjnych. W księgarni znajdziemy meble przypominające planety, gwiazdy, pierścienie, a także aparaturę astronomiczną. Książki stoją, wiszą, a czasem nawet zdają się naginać grawitację, wisząc do góry nogami. Pierścieniowe półki są ustawione pod różnymi kątami, aby stworzyć iluzję miejsca niewzruszonego na ziemskie prawa fizyki. Oczywiście część z nich jest tylko dekoracją.


Imponująca jest także skala samych mebli. Niektóre z nich sięgają aż do wysokiego sufitu. Zaś pierścienie innych zajmują przestrzeń kilku metrów. W ramach ciekawostki można też znaleźć pewien detal związany z czasem, który dopełnia całości. Jeden z pierścieni to fragment tarczy zegara z rzymskimi liczbami. Według x+living wygląd księgarni ma sugerować oderwanie od miejskiej przestrzeni, ale także czasu i zgiełku dużego miasta.

Cel związany z wywołaniem tych wszystkich opisanych wcześniej uczuć został osiągnięty. Jak podają chińskie państwowe media CGTN, księgarnia zaskoczyła liczne grupy zwiedzających, podczas jej otwarcia w październiku tego roku. W budynku poza księgarnią znajduje się także czytelnia, kawiarnia i sekcja dla dzieci. Nie pozostaje więc nic, jak tylko śledzić kolejne interesujące projekty Li Xiang.

Zdjęcia: x+living (www.xl-muse.com)

Źródło: CGTN (www.cgtn.com)

Czytaj też: Biblioteka  | Sklep | Wnętrza | Chiny | Marmur | Drewno | ArchitekturawhiteMAD na Instagramie