Jest jak samowystarczalne miasto. Oto futurystyczny wieżowiec dla Londynu

Pracownia SURE Architecture zwyciężyła konkurs SkyScrapers & SuperSkyscraper . Architekci przygotowali projekt futurystycznego wieżowca w formie spirali, który mógłby pomieścić całe miasto – z własnym ekosystemem,  może być on również przedłużany w nieskończoność w górę.

Budynek o nazwie Endless City to koncepcyjny 300-metrowy drapacz chmur który w założeniu ma przyjąć funkcję samowystarczalnego miasta. Obiekt miałby stanąć w Londynie. Według projektantów, budynek mógłby pomieścić wiele wspólnot mieszkaniowych, firm, szkół i centrów handlowych, a nawet  ogromne parki i place publiczne.

“Ulice Londynu mogą dzięki naszej wizji rozwijać się zarówno poziomo jak i pionowo w sposób ciągły” twierdzą autorzy projektu.”Zamiast nakładania jednego piętra na drugie bez prawdziwej ciągłości, nasz projekt jest traktowany jako dwa niekończące się podjazdy które wznoszą się  stopniowo niskim nachyleniem od parteru do nieba” – dodaje.

Obie rampy znajdowałyby się po stronie zewnętrznej budynku w miejscu łączenia z mostami, byłyby wspierane przez sześć ogromnych rur stalowych, które mogłyby zawierać w sobie klatki schodowe, windy używane do transportu ludzi, energii, wody i odpadów w górę i dół budynku. (ms)