Galeria sztuki Plato od KWK PROMES w finale konkursu Mies van der Rohe Award!

Projekt przygotowany przez pracownię KWK PROMES Roberta Koniecznego zrealizowany został w czeskiej Ostrawie. Galeria Sztuki Współczesnej Plato powstała w wyniku przebudowy dawnej rzeźni. Teraz realizacja trafiła do finałowej piątki w konkursie Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe.

Galeria Sztuki Współczesnej Plato już teraz śmiało może uchodzić za ikonę architektury. Budynek zdobył główną nagrodę architektoniczną Czech (Grand Prix Architektů 2023), a teraz walczy o tytuł najlepszego nowego obiektu w Europie. Na ogłoszonej finałowej liście konkursu Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe są:

Pawilon studencki kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweig w Niemczech (proj. Gustav Düsing + Max Hacke):

fot. Iwan Baan

Szkoła Reggio w Hiszpanii (proj. Andreas Jaque, Office for Political Innovation):

fot. Jose Hevia

Przebudowane opactwo Saint-Francois w Santa Lucia di Tallà we Francji (proj. Amelia Tavella Architectes):

fot. Thibaut Dini

Przestrzeń publiczna Hage w Lund w Szwecji (proj. Brendeland & Kristoffersen architects):

fot. Peter Westrup, Thomas Skinnemoen

oraz Galeria Sztuki Współczesnej Plato w Ostrawie w Czechach (proj. KWK PROMES).

Który z wymienionych budynków zwycięży? Tego dowiemy się w połowie maja!

Galeria Sztuki Współczesnej Plato w Ostrawie powstała w wyniku przebudowy budynku dawnej rzeźni z XIX wieku. Pracownia Roberta Koniecznego zachowała cenną, starą tkankę, którą uzupełniono nowoczesną architekturą. Widać to na przykładzie faktury nowych elementów, ich minimalistycznej formy oraz technologii. W otworach umieszczono jasne, obrotowe ściany, które po otwarciu powiększają przestrzeń, stwarzając nowe możliwości wystawiennicze. Nowe fragmenty wykonano ze współczesnego materiału, który jest kontrastem wobec przybrudzonej od smogu elewacji. Budynek nie ukrywa, że Ostrawa ma przemysłową przeszłości, architekci uczynili z tej historii atut.

Tak miejsce wyglądało PRZED przebudową:

fotografia z archiwum miasta Ostrawy

Ratując zabytkowy budynek i przekształcając go w galerię sztuki, wprowadziliśmy rozwiązanie, które czyni sztukę bardziej demokratyczną. Obracając ściany w nietypowy sposób, sztuka wychodzi poza budynek. Przekształciliśmy przestrzeń wokół galerii, która wcześniej była zanieczyszczona, w bioróżnorodny park sztuki z korzyścią dla lokalnych mieszkańców – opisują architekci z KWK PROMES.

Nagroda Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe przyznawana jest od 1988 r. Jej laureatami są tacy architekci jak: Álvaro Siza, Peter Zumthor, Zaha Hadid, pracownia Snøhetta, David Chipperfield czy Alberto Veiga & Fabrizio Barozzi. Ci ostatni otrzymali nagrodę w 2015 r. za projekt Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

źródło: materiały prasowe Fundació Mies van der Rohe (www.miesarch.com)

projekt: KWK Promes – Robert Konieczny, Michał Lisiński, Dorota Skóra z zespołem

zdjęcia: Juliusz Sokołowski, www.juliuszsokolowski.pl, Jakub Certowicz, www.jakubcertowicz.pl

Czytaj też: Czechy | Renowacja | Cegła | Historia | Ciekawostki | KWK PROMES | whiteMAD na Instagramie