Gdańsk: Park Południowy zamiast nowych osiedli. O jego wyglądzie zdecydują mieszkańcy

Park Południowy będzie miał 77 hektarów i swoim zasięgiem obejmie trzy dzielnice. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała, że na tym terenie nie będą budowane nowe osiedla. Zielony teren będzie przeznaczony dla wszystkich mieszkańców.

O planach stworzenia Parku Południowego poinformowano podczas konferencji prasowej “Gdańskie rewolucje”. Konferencja zorganizowana była przy zbiorniku retencyjnym Świętokrzyska. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczył też profesor Piotr Lorens – Architekt Miasta Gdańska.

Epidemia pokazała, że jedna z tych wartości, która jest dla nas tak wielu kluczowa to potrzeba bliskiego dostępu do zieleni. Dlatego też chce państwu zakomunikować o trzech decyzjach, które podjęłam. Jedna z nich to tworzymy Park Południowy. Park, który w istniejących planach zagospodarowania przestrzennego miał powierzchnię 51 hektarów, zwiększamy o dodatkowe 26 hektarów zieleni, która właśnie tutaj w południowych dzielnicach Gdańska jest i zostanie zachowana. Nie powstaną tu nowe mieszkania. Powstanie drugi największy park w Gdańsku, dzisiaj Park Reagana na około 90 hektarów, Gdański Park Południowy będzie miał ponad 75 hektarów. Ale żeby to wszystko zrealizować, poznać także sposób myślenia mieszkańców ich potrzeby poprosiłam Architekta Miasta dyrektora Piotra Lorensa o to, żeby przygotował warsztaty tematyczne, podczas których wraz z mieszkańcami będziemy wypracowywali wizję tego, jak ten park południowy ma wyglądać i po trzecie Park Południowy to nasz flagowy projekt nie tylko na tę kadencję, ale także przyszłą kadencję samorządu. Żeby realizować codzienne potrzeby związane nie tylko z ochroną zieleni, ale także planowaniem nowych nasadzeń, zdecydowałam o zmianie struktury w gdańskim zarządzie Dróg i Zieleni, nowy dział zieleni zostanie wzmocniony personalnie. Stawiamy na zieleń – powiedziała podczas konferencji prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Park Południowy w Gdańsku ma być miejscem, w którym mieszkańcy będą chętnie spędzać czas. Do tej pory niezagospodarowane tereny zielone zmienią się w miejsce z drzewami, alejkami, ławkami i innymi udogodnieniami, które pozwolą na chwilę odpoczynku i rekreacji.

Dodatkowa powierzchnia zielona, o której mówiła prezydent we wcześniejszych planach miała być przeznaczona na budownictwo związane z TBSami. Ostatecznie budynki mieszkalne powstaną w innym miejscu, ale nie jest znana ich przyszła lokalizacja.

Tereny przy zbiorniku retencyjnym Świętokrzyska I

Tereny, które będą zaplanowane jako park, to centrum Gdańska Południa, obszar w tej chwili procedowanego planu Dulina i ten przy zbiorniku Świętokrzyska I, przy którym się znajdujemy. Na tych terenach miała w przyszłości powstać, zgodnie z uchwalonymi planami, zabudowa mieszkaniowa. Dzisiaj są inne potrzeby i ta decyzja ma charakter strategiczny porównywalny do decyzji podjętej w latach 90-tych, co do przeznaczenia działek pod tereny Parku Reagana. Wiemy, że mieszkańcy Gdańska Południa tego potrzebują i taka zmiana jest konieczna – tłumaczył Piotr Grzelak, zastępca prezydent.

Aby park mógł powstać urzędnicy muszą teraz przygotować plan zagospodarowania przestrzennego. Nim to nastąpi urzędnicy zorganizują spotkania z mieszkańcami Gdańska, aby dowiedzieć się, jakie są ich oczekiwania wobec nowego parku. Wyniki tych konsultacji zostaną uwzględnione w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Powstanie zatem koncepcja urbanistyczna dla całego obszaru. Konsultacje z mieszkańcami wszystkich dzielnic rozpoczną się jeszcze we wrześniu i będą trwać do połowy grudnia.

Czytaj też: Gdańsk | Ciekawostki | Ekologia | Zieleń  | whiteMAD na Instagramie

Zbiorniku retencyjny Świętokrzyska I, fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
zdjęcie ilustracyjne

źródło: UM Gdańsk