Growroom
fot: Olga Wołodźko

Gdańsk: ustawili ogród w kształcie kuli. W środku rosną owoce i kwiaty

Ogród w kształcie kuli to tak zwany Growroom. Konstrukcja stanęła na placu generała Maczka, u zbiegu ulic Chopina i Wojska Polskiego. Konstrukcję stworzyła gdańska firma KB CUT.

Growroom zaprojektowali architekci z duńskiej pracowni SPACE10. Sine Lindholm i Mads-Ulrik Husum swój projekt kuli-ogrodu opublikowali w sieci i można go wykorzystać bezpłatnie budując takie konstrukcje. Duńczykom przyświecała idea stworzenia obiektu, który będzie działać niczym miejski pawilon rolniczy i przywróci zieleń do miast.

W Gdańsku akcję budowy Growroomu zorganizowała fundacja “Kultura ponad Kulturą”. Pomysłodawczynią była Agnieszka Wołodźko, gdańska malarka i kuratorka wystaw, autorka bloga “Pomiędzy sztuką a życiem”.

Konstrukcję ustawiono w sobotę 9 maja. Następnie radni oraz mieszkańcy dzielnicy sadzili na niej kwiaty, zioła i truskawki. Póki co rośliny są małe, ale gdy się rozrosną, Growroom zmieni się w zieloną kulę. Obiekt ma też właściwości terapeutyczne – do środka można wejść i odpocząć w otoczeniu zieleni i zapachów roślin. Wyboru posadzonych roślin dokonała Joanna Paniec, główny specjalista do spraw zielonej marki miasta w Referacie Marki Miasta Biura Prezydenta Urzędu Miejskiego.

Projekt udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu Duńskiego Instytutu Kultury, duńskiego Ministerstwa Kultury i duńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Czytaj też: Meble miejskie | Gdańsk | Ciekawostki | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

źródło: Fundacja “Kultura ponad Kulturą”, UM Gdańsk