Gdańska ławeczka plażowa to konkurs, w ramach którego studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zaprojektowali miejskie meble, które mogłyby stanąć na gdańskich plażach. Chcemy poznać opinię czytelników whiteMAD, który z mebli jest najlepszy? Oddaj głos w sondzie pod artykułem.

W ramach konkursu stworzono sześć modeli, które w ostatni piątek oglądała komisja konkursowa. Celem jest wybranie unikalnego miejskiego mebla, który mógłby uzupełnić infrastrukturę plażową. Jury będzie oceniać zaprezentowane prototypy chcąc wybrać model, który będzie wygodny zarówno dla osób starszych, niepełnosprawnych, rodzin z dziećmi czy osób uprawiających sport na powietrzu.

Konkurs Gdańska ławeczka plażowa skierowany był do studentów drugiego stopnia uczących się w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego organizatorem jest Gdański Ośrodek Sportu.

Otrzymuję zgłoszenia od seniorów i osób, które mają utrudnioną możliwość odpoczywania na plaży i popatrzenia na morze z bliska. Te osoby korzystają wyłącznie z ławek dostępnych na deptaku. Jestem przekonana, że montaż ławek przy wejściach, ale jednak na samej plaży, ułatwiłby korzystanie z walorów przyrodniczych, jakie mamy dzięki pięknemu położeniu naszego miasta – mówi Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

Jako pierwszą swoją pracę przedstawiła Weronika Górna. Prototyp jej plażowego mebla składał się z połączonych ze sobą kilku pni drzew, o różnych wysokościach.

projekt: Weronika Górna

Jest to część struktury, która może być ogromna. Układając moduły wielokrotnie, jesteśmy w stanie stworzyć coś ciekawego. Mamy tu także odpad z fabryki sklejek, który w docelowym modelu będzie wyższy. Wałek jest pomalowany farbą fluorescencyjną. To element informujący, w której części plaży się znajdujemy, np. na Przymorzu kolor może być żółty, w Jelitkowie czerwony. Dzięki temu w nocy jesteśmy w stanie zlokalizować, w którym miejscu jesteśmy, a latem może to być punkt, w którym zagubione dzieci czekać będą na rodziców – mówi Weronika Górna.

Sonia Kiczko zaprezentowała model diametralnie różny od poprzedniczki. Prototyp studentki rzuca się w oczy – jest czerwony, kształtem przypomina podkowę z dodatkowym ramieniem.

projekt: Sonia Kiczko

Na plaży mogłyby się znaleźć duże struktury wyglądające trochę jak większy plac zabaw. Projekt powstał w celu zmotywowania ludzi, by dłużej spacerowali po plaży. Takie struktury mogłyby informować o odległości, którą pokonali spacerowicze. Projekt docelowo miałby być wykonany ze sklejki. Prototyp pomalowany został farbą olejną do drewna, ale docelowo można by użyć farby używanej do zabezpieczenia jachtów, czyli wodoodpornej – opisuje Sonia Kiczko.

Projekt Amandy Kwidzyńskiej nie przypomina ławki czy leżanki, ale służyć może zarówno do siedzenia, jak i leżenia. Elementem przykuwającym uwagę jest kotwica.

projekt: Amanda Kwidzyńska

Ważne było dla mnie, by zaprojektować ławkę, która przyda się też okolicznym mieszkańcom. Rozmawiałam z ludźmi, którzy korzystają z plaży przez cały rok, dlatego chciałam stworzyć miejsce, które będzie azylem, ale da też możliwość zabawy formą. Dzięki temu, że kształt jest mocno spiralny i przypomina stwora wyrzuconego przez wodę, mamy poczucie, że tworzy się przy tym ciekawa historia, która w żaden sposób nie ogranicza nas w ruchach i możliwościach. Dzięki różnorodności model ten może być punktem oparcia dla osoby starszej, każdy może tu znaleźć odpowiednią dla siebie wysokość. Człowiek może zająć miejsce w środku tej formy lub być poza nią – wyjaśniała Amanda Kwidzyńska.

Kolejny projekt przedstawiła Anna Neubauer. Studentka stworzyła model przypominający wiklinową leżankę, która w zależności od materiału z którego zostałaby wykonana, mogłaby… rosnąć.

projekt: Anna Neubauer

W projekcie wyszłam z idei drzemki na plaży. Plaża jest dla gdańszczan miejscem, gdzie mogą się trochę oderwać od miejskiego zgiełku, stąd długa forma, na której można się położyć. Z tyłu mamy miejsce na torbę i plecaki, by czuć się bezpiecznie. Ten model został wykonany z wikliny żywej, ale docelowo powinien być z wikliny okorowanej, która pokryta lakierem jachtowym mogłaby stać wiele lat. Model z wikliny zielonej mógłby stać również w parkach, a wpuszczając wici w ziemię ławka żyłaby i rosła. Na Pomorzu mamy wielu artystów, którzy tworzą z wikliny. Uznałam, że zaangażowanie takich osób przyniosłoby fajne rezultaty – powiedziała Anna Neubauer.

Następną pracę przedstawiła Natalia Rogowska. Jak mówiła autorka, praca ta inspirowana była m.in. konstrukcjami, na których dawniej rybacy rozwieszali sieci, a także drewnianymi falochronami, które pionowo wystają z wody.

projekt: Natalia Rogowska

Moja ławka nazywa się “nereida”, dlaczego tak? Nereida jest to małe żyjątko spotykane na plażach bałtyckich, tuż przy brzegu, gdzie woda jest najcieplejsza. Nereida układa się w wężyk, stąd m.in. układ mojej ławki, ale nie jest to jedyny powód kształtu tej konstrukcji. Miało to być miejsce, które sprzyja schronieniu się, metaforycznemu ukryciu się przed światem. Zauważyłam że osoby, które siadają na plaży często szukają miejsc dających schronienie od wiatru czy słońca. Dlatego chciałam zaproponować coś, co stworzy nieco prywatną strefę. Ponadto, ten obiekt jest dobrym narzędziem do wykonania rozgrzewki, np. przed morsowaniem. Można rozciągać się wykorzystując drewniane pale, jak i przewiesić przez nie ręczniki – tłumaczy  Natalia Rogowska.

Justyna Warchoł zaprezentowała projekt dla aktywnych. Jak mówiła studentka, pomysł ma zachęcić ludzi do nowych postanowień i stylu życia.

ławka dla aktywnych, projekt: Justyna Warchoł

Stworzyłam ten mebel z myślą o sportowcach, ale nie zapomniałam też o innych użytkownikach. Boczne profile zrobione z rur pozwalają na wykonywanie ćwiczeń rozciągających przed i po bieganiu. Przestrzeń pomiędzy siedziskami pozwala na wykonywanie dipów i dipingu na mięśnie brzucha. Jednak nie każdy jest sportowcem, dla niektórych aktywnością jest spacer wzdłuż brzegu morza. Taka ławeczka będzie miejscem, gdzie spacerowicze odpoczną i odetchną. Ławka ma dodatkową półkę, która pozwala oprzeć stopy, odłożyć tam rzeczy i poziomuje mebel – powiedziała Justyna Warchoł.

Teraz jury będzie oceniać przygotowane projekty. Wyniki poznamy za kilka tygodni. A tymczasem, który z mebli podoba Wam się najbardziej? Głosować można tutaj:

Najbardziej podoba mi się ławka, którą zaprojektowała...

View Results

Loading ... Loading ...

Czytaj też: Meble miejskie| Gdańsk | Polscy projektanci | Drewno

źródło: UM Gdańsk