Gdynia dorzuca pieniądze na ogród deszczowy. Zrobić go może każdy

Władze Gdyni uruchomiły program, w ramach którego dopłacą nawet 10 tysięcy złotych mieszkańcom, którzy zdecydują się na założenie ogródka deszczowego.

Ogród deszczowy liczne zalety. Jest przyjazny dla środowiska – pozytywnie wpływa na mikroklimat, podnosi jakość życia i poprawia czystość wód – zarówno tych podziemnych, jak i powierzchniowych. Ogród to także oszczędność finansowa. Przykładowo, na podlanie 1 m kw. tradycyjnego ogrodu potrzeba średnio 2,5 dm3 wody. Dla właściciela ogrodu o powierzchni 300 m kw., oznacza to, że za wodę zapłaci nawet do 2800 zł rocznie. W przypadku ogrodu deszczowego można zapomnieć o kosztownym podlewaniu, bo instalacja zbiera deszczówkę.

Oprócz korzyści ekologicznych i finansowych ogród to również świetna ozdoba. Niezapominajka leśna, kosaciec żółty, czy wierzba wiciowa, to tylko niektóre z roślin, które dzięki swym szczególnym właściwościom znoszenia suszy i okresowego zalewania doskonale sprawdzą się we własnoręcznie zbudowanym ogrodzie deszczowym. A ten można zlokalizować praktycznie wszędzie – w przydomowym ogrodzie lub donicy. Należy jednak pamiętać, aby umieścić go pod wylotem rynny odprowadzającej deszcz z dachu budynku. Dzięki temu ogród otrzyma więcej wody z opadu, niż to wynika z jego powierzchni i nawet niewielki deszcz będzie w stanie zasilić go odpowiednią ilością wody.

Jak zrobić ogród deszczowy? 6 kroków:

Zaprojektowanie i wykonanie ogrodu deszczowego nie wymaga specjalistycznej wiedzy, ani sprzętu. Wystarczy kilka podstawowych narzędzi i materiałów oraz odpowiednie sadzonki. Na stronie gdynia.pl miasto zamieściło krótką instrukcję.

  1. Wyściełamy cały pojemnik folią PVC (w przypadku ogrodu zlokalizowanego w gruncie, tylko wykop od strony domu kryjemy folią).
  2. Wsypujemy substrat porowaty o dużej pojemności wodnej np. keramzyt tłuczony lub grys chalcedonitowy (2-8 mm średnicy) na dno pojemnika na wysokość około 5 cm. Na tej warstwie układamy rurę drenującą. Jeden jej koniec pozostaje zamknięty a drugi wychodzi na zewnątrz pojemnika.
  3. Łączymy rurę drenująca (poziomą) z rurą przelewową (pionową) pod kątem prostym. Rura przelewowa powinna wystawać ok. 10 cm ponad poziom ziemi w ogrodzie. Jej koniec zamykamy przykrywką z kratką, żeby nie wpadły do niej np. liście lub inne zanieczyszczenia.
  4. Dosypujemy grysu chalcedonitowego lub keramzytu tłuczonego na dno tak, aby zasypać rurę drenującą, tworząc mniej więcej 15 cm warstwę. Następnie umieszczamy 10 cm czystego, płukanego piasku. Wsypujemy 40 cm podłoża – mieszanki piasku z ziemią ogrodniczą w proporcjach 4:1 (4 porcje piasku na 1 porcję ziemi ogrodniczej).
  5. Sadzimy rośliny!
  6. Po zasadzeniu roślin należy wyłożyć ogród kilkoma dużymi i płaskimi kamieniami, zaczynając od miejsca, w którym woda spływa do ogrodu, tak by woda mogła łagodnie rozlewać się po nim. Przestrzenie między dużymi kamieniami należy wyłożyć drobnym żwirem ozdobnym o frakcji do 16 mm, jednak tak by nie przysypać roślin.

Projektując własny ogród warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy: zlokalizować ogród bezpośrednio pod wylotem rynny; ogród deszczowy może mieć niemal dowolny kształt (nie sprawdzi się jednak długi i wąski); pamiętaj, jego wielkość powinna być dostosowana do ilości doprowadzanej do niego wody (50 m kw. dachu – do 1 m kw. ogrodu deszczowego).

Roślinami polecanymi do ogrodów deszczowych w naszych warunkach klimatycznych są: trzcina pospolita, manna mielec, wierzba wiciowa, krwawnica pospolita, kosaciec syberyjski, kosaciec żółty, turzyca zwisła, niezapominajka leśna, rozesłana czy rodzime paprocie.

Doskonałym przykładem ogrodu deszczowego jest otwarty w ubiegłym roku ogród przy gdyńskim InfoBoksie (na zdjęciu niżej). Jak on działa? Ogród jest zasilany deszczem padającym na dach budynku. Przy nim stoi donica ze specjalnymi gatunkami roślin i odpowiednio ułożonymi warstwami ziemi. Woda zgromadzona na dachu jest odprowadzana rynnami. Nie są one jednak poprowadzone standardowo do odpływu kanalizacji deszczowej, ale są zamontowane tak, że kończą się nad donicą. Dzięki temu spływająca z dachu woda, zamiast do kanalizacji, trafia wprost do ogrodu deszczowego nawadniając znajdujące się tam rośliny. Co dzieje się dalej? Woda przechodzi przez warstwy filtracyjne złożone, od góry, z mieszaniny ziemi z piaskiem, czystego piasku i porowatego żwiru, bądź keramzytu. Dzięki temu w strefie korzeniowej roślin powstaje specyficzne środowisko, w którym rozwijają się bakterie tlenowe i beztlenowe. To właśnie one w największym stopniu przyczyniają się do oczyszczenia wody. W Gdyni istnieje także drugi ogród deszczowy zlokalizowany przy ul. Śliwkowej na osiedlu Meksyk.

Aby otrzymać dotację, należy wypełnić wniosek i złożyć go, wraz z innymi wymaganymi dokumentami, w kancelarii Urzędu Miasta Gdyni lub wysłać pocztą na adres: Urząd Miasta Gdyni, Wydział Środowiska, al. Marszałka Piłsudskiego 52/54, Gdynia, 81-382.


źródło: UM Gdynia