Relief autorstwa The New Raw z Rotterdamu wykonano z przetworzonego plastiku. Rzeźba powstała w ramach trwającego w Gdyni Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej 2022.
Relief „Comb” jest pierwszą instalacją, która powstała w ramach Biennale. Ozdobę wykonał kolektyw The New Raw. „Comb” ma formę płaskorzeźby, elementy mocowane do ściany zostały wyprodukowane i przetransportowane z warsztatu TNR w Holandii.
Do wykonania abstrakcyjnych figur został wykorzystany plastik z wyłowionych z morza lin cumowniczych i sieci. Rzeźba ozdobiła scianę chłodni Lacpolu przy ulicy Polskiej.
Na co dzień The New Raw zajmuje się projektowaniem i tworzeniem elementów użytkowych w obiegu cyrkularnym. Są to między innymi siedziska, plażowe przebieralnie i inne meble miejskie. O swojej pracy Panos Sakkas i Foteini Setaki opowiedzieli podczas spotkania, które odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Traffic Design w Gdyni. Swoją perspektywą na pracę z przetworzonym plastikiem podzieliła się także Dorota Balewicz z polskiej grupy Boomplastic.
Traffic Design w formule Biennale już po raz trzeci tworzy program skoncentrowany na celebrowaniu sztuki w przestrzeni publicznej, zapraszając do współpracy twórczynie i twórców na co dzień projektujących w innych dziedzinach. W tym roku w Gdyni pojawią się nowe rzeźby przedstawiające odwiedzające miasto zwierzęta, biomural z resztek takich jak skorupy jajek czy fusy, instalacje z przetworzonego plastiku, niedrogowe znaki i trochę poezji w technicznej typografii.
Tegoroczna odsłona Biennale to sześć obszarów tematycznych: PORT, MATERIAŁ, TRANZYT, MIESZKANIE, MORZE, LAS.
W realizacji są już następne projekty Biennale: mural szwajcarskiego studia Feixen, rzeźby międzygatunkowe Olii Hordiienko, ekomural Blanki Byrwy oraz instalację Malwiny Konopackiej i Jacka Walesiaka będzie można oglądać w najbliższych tygodniach w przestrzeni Grabówka.
fot. Rafał Kołsut, źródło: Traffic Design
Czytaj też: Sztuka | Wydarzenia | Gdynia | Detal | Elewacja | whiteMAD na Instagramie