Gdynia: remontują ulice, rozdali wykopane krzewy mieszkańcom

Krzewy zostały wykopane z powodu trwającej przebudowy skrzyżowania ulic Rolniczej i Chwarznieńskiej. Aby nie zmarnować zielonych okazów miasto postanowiło rozdać rośliny mieszkańcom.

Wystarczyło pojawić się na miejscu, by móc zabrać do swojego ogrodu pigwowca, ligustr lub pięciornik. Akcję przeprowadzono we wtorek ósmego lipca na skarpie przy ulicy Rolniczej z inicjatywy Wydziału Ogrodnika Miasta Gdyni.

W związku z przebudową układu drogowego, skrzyżowania Chwarznieńska-Rolnicza, była konieczność wysadzania krzewów. Wykopywaliśmy je razem z panami z firmy wykonawczej. Były to pigwowce, ligustr i pięciornik. Przyszło około 7 osób, które były zainteresowane tymi krzewami. Także każdy wziął po kilka sadzonek i myślę, że wszyscy są zadowoleni – informuje Szymon Śliwczyński z Wydziału Ogrodnika Miasta Gdyni.

Mieszkańcy Gdyni, którzy zgłosili się po krzewy informowali, że posadzą je w prywatnych ogródkach lub na działkach. Część roślin trafiła w miejsca ogólnodostępne w Orłowie. To pigwowiec i pięciornik, które posadzone zostały na skarpie przy Domku Żeromskiego.

Ten pięciornik pasuje nam do okolicy Domku Żeromskiego i ulicy Zacisznej. Mamy tam takie niezakrzewione skarpy – a skarpy zawsze trzeba wzmacniać krzewami, żeby się nie osuwały – i chcemy w tej okolicy to zasadzić. A jednocześnie krzewy będą cieszyły oczy ludzi spacerujących, bo są piękne – mówi Sławomir Kitowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Orłowa.

Nowych właścicieli ma też ligustr. To krzew, którego wysokość może wynieść nawet 3 m. Jego liście z wierzchu są ciemnozielone i błyszczą. Od spodu są jaśniejsze i matowe. Ligustr kwitnie w lipcu i sierpniu, ma drobne kwiaty i czarne owoce, które są trujące dla człowieka.


Z kolei pigwowiec to niski, mrozoodporny krzew, który może dorastać do 1 m, o ładnych błyszczących liściach. Kwitnie dość wczesną wiosną, ma kwiaty koloru czerwonego. Jego żółte owoce przypominające małe jabłuszka często są wykorzystywane do robienia przetworów. Lubi rosnąć na ciepłych, słonecznych lub lekko zacienionych stanowiskach.

Pięciornik to krzew wysokości 30-120 cm. Kwitnie na żółto od maja do października, najobficiej w czerwcu i lipcu. Jest odporny na mróz i suszę. Najlepiej wybrać mu stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. Aby pięciornik kwitł obficie, koniecznie trzeba go co roku regularnie przycinać.

fot. Magdalena Śliżewska, źródło: UM Gdynia

Czytaj też: Gdynia | Place, Skwery, Parki  | Zieleń | Ciekawostki | Miasto | whiteMAD na Instagramie