Drzwi do dworu Nowe Obłuże przy ul. Rybaków z początku XX w. ze zrekonstruowanym układem podziałów i odtworzeniem oryginalnego zielonego koloru.

Gdynia: modernistyczne drzwi odzyskują dawny blask

W Gdyni trwa program, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na odnowę drzwi głównych do budynków. Drugie życie otrzymują nie tylko modernistyczne drzwi, ale też te pochodzące z przełomu XIX i XX wieku.

Oryginalnych drzwi głównych do budynków na terenie Gdyni zachowało się już niewiele. Takie drzwi są cenne, bo projektowane były kilkadziesiąt lat temu z myślą o budynku, w którym zostaną zamontowane. Na przełomie XIX i XX wieku najbardziej okazałe były drzwi do budynków pałacowych, dworkowych i willowych. Najczęściej stosowano drzwi dwuskrzydłowe, płycinowe, bogato dekorowane snycerskimi ornamentami o florystycznych lub geometrycznych wzorach. W śródmieściu jednym z najstarszych tego typu są drzwi wejściowe do willi „Luiza” z początku XX wieku (ul. 10 Lutego 18).

Kilkanaście lat później bo już w latach 30. XX wieku nastał trend na rozwiązania modernistyczne. Nowe drzwi w modernistycznym stylu trafiały do obiektów użyteczności publicznej, śródmiejskich kamienic i eleganckich willi. Stolarka drzwiowa w tym wypadku miała często duże przeszklenia i proste profile dekoracyjne o geometrycznym układzie. Ozdobą drzwi modernistycznych były starannie zaprojektowane elementy użytkowe takie jak uchwyty, klamkim okucia i zawiasy.

Tuż po II wojnie światowej w budynkach zaczęły się pojawiać kolejne niepowtarzalne rozwiązania, w większości przypadków takie drzwi bardzo dobrze korespondowały z architekturą budynków i odnosiły się do nich z szacunkiem. Wtedy też pojawiły się drzwi wahadłowe dworca kolejowego Gdynia Główna z unikatowym jak na tamte czasy systemem samozamykania.

Wejście główne do budynku Wydziału Nawigacyjnego UM przy al. Jana Pawła II 3, z drzwiami z motywem dekoracyjnej fali na powierzchni. Drzwi bocznego wejścia do Sądu Rejonowego przy placu Konstytucji 5, jedyny w Gdyni przykład metalowych drzwi z lat 30. XX w., w których konstrukcja w kolorze mosiądzu została zestawiona z pochwytami w kolorze srebrnym.

W Gdyni trwa program renowacji najcenniejszych drzwi. Usuwanie stolarki drzwiowej powoduje dużą stratę dla dziedzictwa kulturowego. W prace zaangażowane jest Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni, które udziela wsparcia zarządcom cennych budynków. Mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie na renowację historycznych drzwi w budynkach zabytkowych Gdyni. Środki pochodzą z budżetu gminy. Informacje o dotacjach na renowacje można znaleźć na stronie miasta klikając tutaj.

Czytaj też: Zabytek | Modernizm | Renowacja | Gdynia

Tak wyglądały drzwi do siedziby Stowarzyszenia YMCA w 2014 r.:

źródło: instagram.com/roody102


źródło: UM Gdynia, zdjęcia: Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni