Geometryczny dom jednorodzinny. Jest funkcjonalny, ekologiczny i tani w budowie!

Geometryczny dom jednorodzinny w Minnesocie zaprojektowali architekci z pracowni Salmela Architect. Do powstał dla profesora architektury Thomasa Fishera, wieloletniego wykładowcy na Uniwersytecie Minnesoty i jego żony Claudii Wielgorecki.

Dom autorstwa architektów z praocowni Salmela Architect nazwany został Electric Bungalow, bowiem całą energię elektryczną, którą zużywa generuje samodzielnie za pomocą sprytnie ukrytych w bryle paneli fotowoltaicznych.

Geometryczny dom jednorodzinny stojący w miejscowości Saint Paul w amerykańskim stanie Minnesota powstał na zlecenie Thomasa Fishera, architekta, profesora architektury i wieloletniego wykładowcy na Uniwersytecie Minnesoty i jego żony Claudii Wielgorecki. Właściciel pragnął oryginalnego i ekologicznego domu, który będzie mu odpowiadał nie tylko pod kątem estetycznym, ale także funkcjonalnym i ekonomicznym. Dom znajduje się w pobliżu uniwersytetu na którym wykłada Fisher.


„Klienci mieszkają w tej okolicy od kilkudziesięciu lat. Po zakupie nowej nieruchomości w pobliżu ich pierwotnego domu, skontaktowali się naszą pracownią, aby zaprojektować zrównoważony budynek mieszkalny, który uwzględniałby lokalny kontekst, a także spełniał wyśrubowane oczekiwania nowego inwestora. Właściciele wyobrażali sobie nowy dom, który mógłby posłużyć jako prototyp dla budowy przyjaznych dla środowiska, zasilanych własnym „silnikiem” budynków mieszkalnych, które byłyby wrażliwe na istniejącą formę sąsiedztwa, a także mieściły się w stosunkowo skromnym budżecie” – mówią architekci z Salmela Architect

Projekt wymagał rozbiórki zastanego, zniszczonego, jednopiętrowego domu, który zajmował powierzchnię 65 metrów kwadratowych. Stary dom stał na betonowym cokole o szerokości 6 metrów. Na tym fundamencie powstała nowa, wielopiętrowa budowla na planie prostokąta z asymetrycznym, dwuspadowym dachem. Nowy budynek ma powierzchnię 135 metrów kwadratowych. 

Ściany zewnętrzne wykonane z blachy pokryte są panelami w różnych odcieniach szarości i granatu. Materiałów wybrany został ze względu na ich przystępną cenę i trwałość.

„Elektryczny Bungalow” ma pokazać nowy kierunek rozwoju budownictwa jednorodzinnego. Jego zestaw strategii projektowych może być wykorzystany w każdym miejscu i dostosowany do różnych potrzeb i gustów. Nasze zasoby mieszkaniowe są nieefektywne energetycznie i niszczeją. Ten kompaktowy dom ma odnosić się do nadchodzących kryzysów z optymizmem i żywiołowością”– dodają architekci.

Ciekawym zabiegiem są okna, które lekko wystają na zewnątrz, co tworzy nieco więcej przestrzeni wewnątrz budynku. Duże wykusze okien tworzą swego rodzaju siedziska, natomiast mniejsze okna mają parapety, które służą jako lady lub półki. To kolejny zabieg, który pozwolił na lepsze wykorzystanie miejsca, a także połączył kwestie funkcjonalne z estetycznymi.

Kolejnym sprytnym rozwiązaniem było wysunięcie domu o 60 centymetrów z każdej strony poza zastany fundament, co pozwoliło na zyskanie dodatkowych 10 metrów kwadratowych. To wysunięcie pozwoliło zmieścić na parterze część mieszkalną i gościnną oraz sypialnię, pralnię, czy łazienkę przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych, co było istotną kwestią dla klientów.“Kluczowym wymogiem było to, aby projekt umożliwiał starzenie się w miejscu zamieszkania, co w najbliższych latach będzie stawało się coraz bardziej istotne w związku ze starzeniem się pokolenia wyżu demograficznego.” –  dodają architekci

Geometryczny dom jednorodzinny to również kwestia ekologii. Na dachu domu znajduje się 5,2-kilowatowa bateria słoneczna, która generuje energię dla domu. Nadmiar energii magazynowany jest w akumulatorze domowym TesliSamowystarczalność energetyczna pozwoliła inwestorom na odejście od paliw kopalnych jako źródła energii. Architekci nie zdradzają pełnych kosztów budowy domu, jednak zaznaczają, że budżet nie był wysoki. Dodają, że w przyszłości, tego typu domy mogą stać się normą, nawet dla mniej zamożnej części społeczeństwa. 

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Ekologia | Stany Zjednoczone | whiteMAD na Instagramie  | Wnętrza

 

źródło: Salmela Architect
zdjęcia: Corey Gaffer.