Gigant w zielonej koronie. Ma stać się nową ikoną Australii!

Do konkursu na siedzibę Southbanku startowało kilkanaście biur architektonicznych z całego świata. Wśród nich BIG, Coop HimmelB(l)au, OMA oraz MVRDV. Jednak to projekt MAD Architetcs wzbudził największe zainteresowanie. Zobaczcie!

Architekci z biura MAD Architects postanowili zaprojektować nowoczesny, obły wieżowiec, który mógłby przełamać trend panujący w Melbourne. W tym australisjkim mieście, wszystkie wysokościowce projektowane są na tę samą modłę. Każdy z nich to szklany box, który nie szpeci, ale też nie zachwyca. Projektanci postanowili to zmienić.


Ich projekt to 360 metrowy wieżowiec, którego zwieńczeniem ma być najwyżej osadzony ogród w Australii. Na kilkunastu najwyższych piętrach fasadę zdobić będą naturalne drzewa i krzewy, natomiast niemal na samym szczycie powstanie taras widokowy, który imituję chmurę opływającą budynek. Przyziemie ma stać się jednocześnie zielonym, wielopiętrowym skwerem, a także miejscem spotkać kulturowych. Znajdą tam się również ekskluzywne butiki i restauracje. Projekt ma zachwycać i ściągać nie tylko inwestorów, ale i turystów. Jak sądzicie? Wieżowiec ma szansę pobić słynną operę w Sydney?

 

project info:
name: southbank by beulah
location: melbourne, australia
date: 2018
typology: mixed-use commercial, cultural/arts, entertainment, hotel, office, residential
site area: 6,000 sqm
building area: 225,238 sqm
building height: 360m
principal partners in charge: ma yansong, dang qun, yosuke hayano
associate partner in charge: tiffany dahlen
design team: li cunhao, sun shouquan, marco gastoldi, jennifer perez-rojas, wang xinyi, thoufeeq ahamed, lei lei, jaime cadarso, reinier simons