Gigantyczne i kolorowe osiedle w Kijowie. Jest jak z klocków Lego

Osiedle Comfort Town powstało w Kijowie już w 2011 r. Do dziś ciągle jest rozbudowywane. Kolorowe budynki miały odmienić smutne, szare oblicze prawobrzeżnej części miasta.

Kompleks kolorowych bloków zbudowała firma LLC KAN Development. Inwestycja skierowana jest do zamożnych klientów, którzy chcą w stolicy Ukrainy doświadczyć architektury podobnej do krajów Europy Zachodniej. Nowoczesny design budynków ma przywodzić na myśl architekturę Holandii, jednak osiedlu daleko do holenderskiej myśli urbanistycznej. Na zdjęciach z lotu ptaka widać, że deweloper w maksymalnym stopniu wykorzystał dostępną działkę i poupychał budynki niczym czekoladki w bogatej bombonierce. 

Na szczęście dla mieszkańców zbudowano place zabaw, bibliotekę, szkołę i sklepy. Jednak rozmach i przeskalowanie daje się we znaki pieszym, którzy muszą nadrabiać kilkaset metrów, by opuścić teren osiedla. Dodatkowo całość otoczono płotem, co mieszkańcom ma dać poczucie bezpieczeństwa, ale jednocześnie sprawia, że Comfort Town jest jak zamknięta twierdza. 


Nad projektem osiedla pracowało kilkudziesięciu architektów, którym przewodził zespół w składzie: Dmytro Vasyliev, Aleksandr Popov i Olga Alfiorova. Osiedle w Kijowie jest tak duże, że projektanci musieli zaprojektować niemalże nową dzielnicę.

Mamy nadzieję, że polscy deweloperzy nie będą traktować realizacji w Kijowie jako przykładu i w naszym kraju postawią na bardziej stonowaną kolorystykę.

Czytaj też: Ciekawostki | Ukraina  | Osiedle | Przedszkole

źródło: LLC KAN Development

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły