fot. Google

Głowa do góry! Odnowione detale kamienicy w Krakowie

Detale kamienicy przy ulicy Sobieskiego 17 w Krakowie są ponownie widoczne. Sufity zdobią malowidła powstałe pod koniec XIX wieku. O efektach remontu wnętrz poinformował Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie.

Kamienica przy ul. Sobieskiego 17 w Krakowie została wzniesiona w latach 1890-1891, według projektu krakowskiego architekta Leopolda Tlachny. Budynek jest wpisany do gminnej oraz wojewódzkiej ewidencji zabytków. Renowacja malowideł z XIX wieku była ostatnim etapem remontu klatki schodowej w tym budynku.

Odnowienie malowideł wewnątrz kamienicy było ostatnim etapem remontu klatki schodowej. Wcześniej wykonano tam renowację i rekonstrukcję stolarki drzwiowej, remont schodów drewnianych oraz kamiennych, a także ceramicznych posadzek.

Wykonana w 2022 r. konserwacja polichromii polegała na uczytelnieniu kompozycji malowideł i motywów figuralnych na ścianach i suficie w sieni oraz ornamentów na klatce schodowej. Znaczne części malowidła, w formie „boniowania” na ścianach klatki schodowej, zostały odtworzone.

Prawdopodobnie polichromie powstały w latach 90. XIX wieku, być może według używanych w tym okresie  wzorników. Nie wiadomo kto jest ich autorem. Co wiadomo o samej kamienicy przy ul. Sobieskiego 17? Plany jej budowy zostały zatwierdzone w 1890 roku dla ówczesnego właściciela działki Jana Mularskiego. Autorem projektu miał być Leopold Tlachna (jeden z bardziej znanych krakowskich architektów).


Rok po zatwierdzeniu planów, budowa była już zaawansowana a posesja otrzymała liczbę spisową 209 w dzielnicy IV. Dopiero później kamienica otrzymała dzisiejszą liczbę orientacyjną czyli numer 17. W 1907 roku, gdy budynek był własnością Edwarda Namulińskiego założono instalację wodociągową  a sam dom został podłączony do sieci miejskiej kanalizacji. Projekt budowy trzykondygnacyjnej oficyny bocznej kamienicy, pochodzący z 1913 roku zawiera również pomiar istniejącego od kilkunastu lat budynku nr 17.

Budynek stanowi własność Skarbu Państwa. Renowacja została sfinansowana z dotacji celowej wojewody małopolskiego. Nad pracami czuwał Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie. O tym, jakie piękno tkwi w starych kamienicach pisaliśmy już wielokrotnie. Nasze artykuły na ten temat znajdziesz klikając TUTAJ.

źródło: Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie

Czytaj też: Kamienica | Kraków | Detal | Renowacja | whiteMAD na Instagramie