PORTFOLIO

Gra dla niewidomych od Beaty Sawickiej. [PORTFOLIO]

Nazywam się Beata Sawicka. Jestem absolwentką Technikum Ekonomiczno-Administracyjnego i Wzornictwa na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Nauczona precyzyjności w szkole średniej, wybrałam Wzornictwo ze względu na zamiłowanie do ogólnie pojętego „kreowania”. Studia na tym kierunku rozwinęły mnie pod kątem wcześniej posiadanych pasji, ale pozwoliły też odkryć nowe – odnalazłam się w malarstwie i jeszcze bardziej pokochałam (foto)grafikę, której chcę się poświęcić w mojej dalszej drodze. Moja praca powstała w Zakładzie Wzornictwa UTP, a promotorem był dr Marcin Jędrzak. 

 

Z całej twórczości z przebiegu moich studiów najciekawszym i najważniejszym dla mnie projektem był projekt dyplomowy – Sensoryczna gra dla niewidomych. Gra stworzona została od A do Z przeze mnie, nie jest to nowa forma istniejącej już gry, a zupełnie nowy produkt.

Polega ona na ułożeniu (poprzez ruch częściami obrotowymi) własnego pola w jednakową fakturę. Gra łączy elementy strategii i rywalizacji z układanką w na tyle prosty sposób, by osoba niewidoma nie miała problemu ze swobodnym prowadzeniem rozgrywki. Zwarta forma gry pozwala niewidomemu graczowi na kontrolowanie sytuacji na planszy i śledzenie ruchów przeciwnika.

Forma została stworzona z materiałów o wyraźnie różnych fakturach, które prócz innej struktury charakteryzują się także odmiennym “odbiorem temperaturowym” materiału przez osobę niewidomą. Wybrane materiały miały być również atrakcyjne, interesujące i nietypowe (jak na wykorzystanie w grze planszowej), aby gra była atrakcyjna także dla osób niepozbawionych wzroku – ponieważ i dla takich graczy jest kierowana.

Pomysł na taki projekt powstał na podstawie dwóch istniejących w codzienności osób niewidomych problemów – niewielka ilość rozrywek dedykowanych dla tej grupy odbiorców (jeśli chodzi o gry jest to liczba nie przekraczająca 10 z czego część to tylko koncepcje) oraz problem społeczny funkcjonowania osób niewidomych w kontakcie z osobami widzącymi. Gra miała być bodźcem do przekroczenia barier i pomocy w zrozumieniu problemu braku wzroku przez osoby widzące.


źródło: materiały prasowe / Beata Sawicka

 

 

Recent Posts

Stary dom na Żoliborzu zyskał nowe życie. Wnętrze robi wrażenie

W tak zaaranżowanej przestrzeni, aż chce się przebywać. Stary dom na Żoliborzu w Warszawie przeszedł…

18 maja 2024

Lodziarnia Los Lodos w Lublinie z nowym, słodkim wnętrzem

Lodziarnia Los Lodos znajduje się przy ulicy 1 Maja w Lublinie. Miejsce niedawno przeszło metamorfozę.…

18 maja 2024

Dominanta – osobliwa wieża widokowa z Gorzowa Wielkopolskiego

Dominanta to wieża widokowa na rondzie św. Jerzego w Gorzowie Wielkopolskim, która została wybudowana w…

17 maja 2024

Zbudowano ją w 1937 r. Willa Allora w Konstancinie-Jeziornie

Willa Allora znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej w Konstancinie-Jeziornie. Zbudowana została w latach 30. XX…

17 maja 2024

Gdzie kupić najwygodniejszy materac?

Indywidualnie dopasowany materac zapewni Ci pełen komfort podczas snu. Jednak znalezienie idealnego modelu wśród wielu…

17 maja 2024

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023. Oto najlepsze realizacje!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wybrała swoich faworytów…

17 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej