Green Box

Green Box – ekologiczny zestaw przyborów kosmetycznych z nagrodą na Łódź Design Festival

Zestaw Green Box powstał jako zbiór przyborów kosmetycznych, które powstały z myślą o hotelach. Projekt zdobył główną nagrodę w konkursie make me!, który organizowany jest podczas Łódź Design Festival.

Jesteśmy świadomi zanieczyszczenia świata plastikiem. W każdej sekundzie do oceanów trafia aż 200 kg tego materiału, a żywotność przedmiotów nie ma związku z tym, jak długo go używamy. Przykładem są szczoteczki do zębów. Średnie użycie szczoteczki do zębów wynosi od 1 do 2 miesięcy, a w naturze taki produkt będzie rozkładać się nawet 300 lat!

Nawet po 300 latach przedmiot nie zostanie w pełni przetworzony przez środowisko. Zawsze zostaną pozostałości po jego istnieniu: mikro i makro plastikowe cząsteczki oraz chemikalia uwalniane podczas rozkładu.

Zestaw The Green Box stworzyli projektanci z francuskiego biura projektowego OnMateria: Eléa Nouraud, James Dart oraz Lola Buades.

Problem związany z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi jest moim ciągłym zainteresowaniem. W przypadku tego projektu chciałam wprowadzić rozwiązanie, które realnie mogłoby wejść w życie. Każdego roku Accor Hotel wyrzuca około 30 milionów zestawów kosmetycznych. W odpowiedzi na ten problem stworzyłam Green Box – kompostowalny zestaw przyborów kosmetycznych do hotelowej łazienki – mówi Eléa Nouraud.


Składniki, z których wykonano zestaw to pochodzący z recyklingu kwas polimlekowy (PLA) i przetworzone włókna pszenicy. Kolor zielony pochodzi z naturalnych pigmentów roślinnych. Materiał można formować jak zwykły plastik.

Ograniczenia polegają na tym, że musi mieć mniej niż trzy milimetry grubości, aby nadawał się do kompostowania. Po zużyciu odpady zostaną przetransportowane do kompostu przemysłowego, gdzie kompostowanie będzie się odbywać w bliskim środowisku zwanym beztlenowym, w którym powstanie gaz – metan. Proces ten nazywa się metanizacją i tworzy zielony gaz używany do produkcji energii lub ciepła, a pozostała materia organiczna jest wykorzystywana w rolnictwie jako nawóz.

Czytaj więcej: Ciekawostki | Polska | Hotel | Wystawa

źródło: ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL