Groziło jej zawalenie. Kolejna kamienica w Łodzi zostanie uratowana!

Kamienica znajduje się przy ulicy Legionów w Łodzi. Jej stan jest tragiczny i grozi zawaleniem. Miasto zapowiedziało, że wkrótce budynek zyska nowe życie, a w środku powstaną mieszkania komunalne.

Plan zakłada, że wyremontowana kamienica będzie miała nowych lokatorów. W środku powstanie też świetlica dla dzieci oraz lokale dla mikroprzedsiębiorców. Renowację przejdzie też ogródek kamienicy – zyska nową nawierzchnię i zieleń.

Budynek zostanie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami – w jednej z oficyn zaplanowano montaż windy. W budynku zostaną odtworzone brakujące balkony i balustrady oraz odnowione schody. Rewitalizacja zawita również na podwórko, na którym zasadzimy hortensje, krzewy i trawy ozdobne. Wartość inwestycji przy ulicy Legionów 20a to 19,35 mln zł. Zakończenie prac nastąpi pod koniec 2022 r. – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi.

W kamienicy powstaną mieszkania dla trzech osób niepełnosprawnych ruchowo. Lokale będą mieć 100 m kw. Powierzchni. Również świetlica środowiskowa (do 50 osób) będzie miała bezprogowy dostęp bezpośrednio z podwórka. Powierzchnia lokalu 63,2 m kw. będzie podzielona na dwa pomieszczenia: sala świetlicy 27,4 m kw. i pomocniczy 8,1 mkw. Na parterze kamienicy powstaną dwa lokale dla mikroprzedsiębiorców, jeden o powierzchni 115 m kw., a drugi – 93 m kw.

Kamienica przy ulicy Legionów przechodziła z rąk do rąk i miała kilku właścicieli. Pod koniec XIX wieku nieruchomość składała się z mieszkalnego, murowanego domu frontowego, dwukondygnacyjnego, z piwnicami i poddaszem oraz drewnianych budynków gospodarczych. Obecnie trwają prace związane ze wzmocnieniem fundamentów budynku frontowego. Rozpoczęto też wymianę drewnianych stropów. Robotnicy musieli też wykonać siedmiometrowe ramy z ceowników, aby podeprzeć dach, który groził zawaleniem.

kamienica w Łodzi


W roku 1886 nieruchomość przeszła na własność Abrahama Kempnera, a w 1892 na małżonków Chaima Dawida i Ryfki Ruchli Singerów. W 1906 roku właściciel kamienicy zbankrutował i nieruchomość została przekazana do administrowania przez Towarzystwo Akcyjne I.K. Poznańskiego. Od tego roku właścicielami nieruchomości stała się rodzina Poznańskich. W kolejnych latach nieruchomość przy Legionów została rozbudowana o dwie oficyny. Obecną bramę wjazdową prawdopodobnie przerobiono z sieni klatki schodowej.

Czytaj też: Kamienica | Łódź | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Łódź